UBIJANI JER SU BILI DRUGE VERE I NACIJE: Na Keju žrtava racije u Novom Sadu u četvrtak 83. godišnjica pogroma
NA Keju žrtava racije u Novom Sadu u četvrtak, 23. januara, u podne biće obeležena 83. godišnjica zloglasnog pogroma civilnog stanovništva u Drugom svetskom ratu, u kojem su pripadnici mađarske okupacione vojske, žandarmerije i policije, tokom tri ledena januarska dana 1942. godine, pobili i pod led Dunava bacili više od 1.200 Novosađana, uglavnom Srba, Jevreja i Roma.
Bio je to praktično završni čin zločinačke akcije nazvane racijom, koju je fašistički okupator započeo 4. januara u Čurugu, u kojoj je u više mesta Južne Bačke mučki pobijeno nekoliko hiljada civila.
U tom pogromu stradalo je neboračko stanovništvo, odnosno civili, samo zbog toga što su bili Srbi-pravoslavci, Jevreji i Romi, rekao je na konferenciji za novinare predsednik Organizacionog odbora za obeležavanje Novosadske racije Miroslav Ilić i napomenuo da je među žrtvama bilo i Mađara, Nemaca i pripadnika drugih nacija.
- Moramo da se setimo svih stradalih. Ti ljudi su pokazali da je biti čovek ono što ostaje zauvek. Taj njihov podvig bio je izuzetan u vremenu ondašnje opšte antisrpske, antisemitske i antiromske histerije – istakao je Ilić.
Predsednik novosadske Jevrejske opštine Ladislav Trajer je kazao da u ovom današnjem „opasnom vremenu“, kada politički narativi idu u nekakvom drugačijem smeru i kad je u Evropi i Americi „etika svedena na minimum“, moramo se stalno sećati naših žrtava i negovati kulturu sećanja. On je zahvalio Srpskoj pravoslavnoj crkvi, odnosno Eparhiji bačkoj, što je zajedno sa Jevrejskom opštinom godinama molitveno obeležavala tu veliku novosadsku tragediju, da bi se od početka 90-ih godina prošlog veka tom pomenu žrtvama priključile republička i gradska vlast.
- Uspeli smo da taj pogrom ne padne u zaborav. Drago nam je da nastavljamo trend kojim je krenula Republika Srbija, da se podiže nivo kulture sećanja na stradale – dodao je Trajer.
Sekretar Crkvene opštine novosadske Miloš Stojanović je najavio da će molitveni pomen žrtvama služiti mitropolit bački Irinej, uz sasluženje episkopa mohačkog Damaskina i novosadskog sveštenstva.
Program obeležavanja 83. godišnjice pogroma počeće na Keju žrtava racije obraćanjem gradonačelnika Milana Đurića, obred Jevrejske zajednice održaće vrhovni rabin Srbije Isak Asijel, a nakon pomena SPC, biće položeni venci i cveće kraj spomenika „Porodica“ i spušten venac u Dunav sa broda Rečne flotile.
U nastavku programa, mali pomen žrtvama biće upriličen i kod spomen-obeležja na Štrandu, gde su zlikovci masovno likvidirali žrtve i njihova tela bacali pod led.
STIGLA PRVA VELIKA PROGNOZA ZA PROLEĆE: Evropski stručnjaci otkrili kakvo nas vreme očekuje u martu, aprilu i maju (MAPA)
STRUČNjACI sa sajta Severe Weather Europe objavili su prvu dugoročnu prognozu za proleće i otkrili kakvo vreme očekuje Evropu u martu, aprilu i maju koristeći dva glavna sezonska modela - ECMWF i UKMO.
20. 01. 2025. u 11:29
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
RADIOAKTIVNA TAJNA U LEDU GRENLANDA: Mreža tunela i nuklearni otpad - potencijalni problem za Trampa (FOTO/VIDEO)
KAKO se planeta zagreva, "Camp Century" - smešten na jednoj od najudaljenijih lokacija na Zemlji, oko 1.500 kilometara severno od Nuka, glavnog grada Grenlanda - postao je predmetom obnovljenog interesovanja i zabrinutosti oko toga koliko će dugo ostati zakopan.
19. 01. 2025. u 10:15
Komentari (0)