GASE GRADSKU DEPONIJU: Od proleća počinje rešavanje problema na jednoj od ekoloških crnih tačaka u Valjevu
SANACIJA i rekultivacija gradske deponije, koja već decenijama predstavlja ozbiljan ekološki problem, počeće na proleće - značajno pre puštanja u rad regionalne deponije u Kaleniću kod Uba, koje je planirano za novembar - a sredstva su obezbedile država i lokalna samouprava u Valjevu.
foto gu valjevo
Kako je saopšteno iz JKP "Vidrak", koji gazduje gradskom deponijom, ona je za oko tri decenije postojanja zauzela desetak hektara i stigla do same obale reke Kolubare. Ipak, i dalje - mada se na njoj sakodnevno deponuje od 50 do 80 kubika otpada, ima privremeni status. Poseban problem su požari, jedan je početkom godine zahvatio oko 60 ari, a gorelo je i krajem minule sedmice.
- Bila je zahvaćena znatno manja površina, jer smo uredili pristupni put samom obodu, prema Kolubari, a obezbeđen je i protok kiseonika u dublje slojeve, što omogućava kontrolisano oslobađanje gasova. Deponija je dodatno prekrivena zemljom, ali je problem što sugrađani tokom zime žar i pepeo često bacaju u kontejnere, a onda vatra brzo plane - zaključuju valjevski komunalci u saopštenju.
Preporučujemo
KIKINĐANIN NESTAO U NOVOM SADU: Poslednji put viđen na Božić u naselju Adice
11. 01. 2026. u 20:40
PREMINUO TVORAC JAVNIH ČESMI PO VOJVODINI: Odlazak dr Miroslava Kukučke iz Kikinde
11. 01. 2026. u 20:39
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (0)