OD ZASTAVE RUSKOG CARA, DO PORTRETA KRALJA PETRA: Sretenjski program u Narodnom muzeju u Zrenjaninu
Nacionalni praznik, Dan državnosti Srbije. Muzej u Zrenjaninu obeležiće zanimljivim programom, namenjenim svim zainteresovanim posetiocima.
Muzej Zrenjanin
Sutra, u petak, 14. februara, u 14 časova u Salonu Muzeja biće predstavljena jedna od dve sačuvane zastave koju je ruski car Aleksandar Prvi, 1806. godine, poklonio srpskom Voždu Karađorđu. Ruski car Aleksandar Prvi, 1806. godine, srpskom Voždu Karađorđu darovao je pet zastava, a od zaborava su sačuvane dve. Jedna se nalazi u Vojnom muzeju na Kalemegdanu, a druga u manastiru Svetog Nikolaja ispod Sokola.
Posetioci Muzeja u Zrenjaninu imaće jedinatvenu priliku da vide zastavu iz manastira Svetog Nikolaja koju je Karađorđe poverio Mileti Radojkoviću iz sela Temnić, knezu Jagodinske nahije, a koji je zastavu, kao barjaktar nosio tokom Prvog srpskog ustanka, a pažljivim pogledom mogu se uočiti i tragovi krvi srpskih heroja iz Prvog srpskog ustanka. Nakon završetka Drugog srpskog ustanka, knez Miloš je dozvolio Mileti Radojkoviću da tu zastavu zadrži i čuva u svom porodičnom domu.
Kada je tokom Drugog svetskog rata, tačnije 1942. godine, poginuo i poslednji muški izdanak Milete Radojkovića, naslednici su zastavu poklonili čuvenom beogradskom trgovcu Đorđu Rošu, koji je krišom iznosi iz Srbije u Švajcarsku, a ona je dalje išla u Argentinu, Nemačku, Grčku i Francusku.
Ćerka trgovca Đorđa, Jelena Roš, zastavu je iz Grčke prenela u Pariz, u nameri nda je proda Britanskom muzeju, međutim na molbu vladike Lavrentija, 1981. godine, gospođa Jelena prihvatila je da zastavu pokloni Srpskoj pravoslavnoj crkvi, odnosno Eparhiji šabačko-valjevskoj.
Muzej Zrenjanin
Zastava, svojevrsni istorijski artefakt i blago slavne srpske istorije, stalno odredište našla je u velikoj sali konaka manastira Svetog Nikolaja Velimirovića, ispod drevnog Sokol grada u Azbukovici.
Drugi program koji Muzej organizuje je tematsko predavanje pod naslovom „Portret Kralja Petra I Karađorđevića, simbol državnosti“ na Sretenje, u subotu, 15. februara, tačno u podne u muzejskom Salonu. Na predavanju će biti reči o monumentalnom portretu Kralja Petra I Karađorđevića, koji je naslikao Uroš Predić 1920. godine. Kroz prizmu simbolike biste Karađorđa, koja je predstavljena na portetu, biće ispričan istorijat Sretenja, a portret analiziran u domenu umetnosti, nacionalne istorije i simbola državnosti. Kompleksno predavanje će održati kustosi istoričari Lazar Sretenović i Aleksandar Radlovački, i istoričari umetnosti Ivana Arađan i Dejan Vorgić iz zrenjaninskog Muzeja.
Stalna postavka i izložbeni saloni Muzeja biće otvoreni u subotu, 15. februara, u terminu od 9 do 13 časova i u nedelju, 16. februara, u terminu od 13 do 18 časova, uz besplatan ulaz.
EKSKLUZIVNO - URANIJUM I TEŠKI METALI OTKRIVENI U TKIVU GENERALA PAVKOVIĆA: Iz italijanske laboratorije stigli rezultati analiza (FOTO)
U TUMORSKOM tkivu generala Nebojše Pavkovića, koje je 15. septembra poslato na analize u specijalizovanu laboratoriju u Italiji, pronađeni su uranijum i teški metali u ekstremno visokim koncentracijama!
29. 11. 2025. u 08:00
OTAC PADAO U NESVEST, HITNA INTERVENISALA NEKOLIKO PUTA Mučne scene na sahrani Ane Radović - Iz porodične kuće je ispratili na večni počinak
DANAS je na Zlatiborskom groblju sahranjena Ana Radović iz Čajetine, koja je poginula u teškoj sabraćajnoj nesreći na magistralnom putu kod Čačka.
28. 11. 2025. u 14:45
NEMA DOVOLjNO NAFTE: Prestonica i zapad države BEZ STRUJE - milioni u mraku! Kolaps elektro-mreže u Kubi
MNOGI stanovnici ove države svakodnevno se suočavaju sa nestankom struje koji traje 20 sati ili duže.
03. 12. 2025. u 20:26
Komentari (0)