DO AVGUSTA ZAVRETAK VODENE KULE: Radovi na užičkom Starom gradu
Obnovu užičkog srednjovekovnog Starog grada finansiraju donatori iz Evropske unije kroz „EU pro plus“ program sa 374 hiljada, i grad Užice sa 532 hiljada dolara. U toku je rekonstrukcija vodene kule, ovaj deo posla biće završen do početka avgusta, kako bi se naglasila reprezentativnost istorijskog spomenika i povećala turistička ponuda.

Grad Užice
Izvođač radova, firma “MPP Jedinstvo” iz Užica, obavezala se da će posao završiti u ugovorenom roku.
- Radovi teku po planu, nalazimo se na 35 do 40 odsto realizacije, očekujemo da će se u narednom periodu radovi ubrzati i da ćemo ceo projekat privesti kraju u skladu sa rokovima iz ugovora. Materijali koji se primenjuju odgovaraju specifičnim standardima za ovakve objekte, primenjuju se sve mere bezbednosti i sigurnosti, kako za zaposlene, tako i za buduće posetioce. Kao rezultat očekujemo jedan reprezentativan objekat koji će biti ponos čitave lokalne zajednice, samih graditelja, ali najviše svih građana Užica - rekao je Savo Žunić, zamenik generalnog direktora pomenute kompanije, uznapomenu da je „zadovoljstvo raditi na projektu koji ima veliki kulturno - istorijski značaj za društvenu zajednicu“.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Radove je obišla gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević, ističući da je do sada izgrađena trećina ukupne visine kule, a pre toga su obavljeni svi pripremni radovi.
- Izgrađen je pristupni put, izmešten deo vodotoka reke, urađena zaštita budućeg objekta od bujičnih voda. Nakon toga krenulo se u izgradnju bunara na mestu nekadašnjeg i same kule. Sve što se radi, radi se uz stručni i konzervatorski nadzor i uz poštovanje svih mera bezbednosti – rekla je gradonačelnica Užica.
EXTRA BET - KVOTA DO 500 NA JEDNOM MEČU
Smatra se da je užičko utvrđenje podignuto u drugoj polovini 14. veka kako bi štištilo grad i karavanski put koji je, putem Đetinje, povezivao Dubrovačku republiku i Moravsku dolinu.
Župan Nikola Altomanović, u čijem posedu je bio grad, posle Maričke bitke postao je najmoćniji srpski vladar, upravljao je teritorijom od Rudnika do Jadranskog mora, dok je Dubrovačku republiku primorao da plaća godišnji danak. Usled njegovih poteza i nezadovoljstva drugih vladara, stvorena je grupa protivnika pod vođstvom kneza Lazara i bosanskog bana Tvrtka.
Nakon opsade grada 1373. godine, Altomanović je zarobljen i oslepljen.
Tvrđava je napuštena 1862. godine, odlaskom turske vojske koja je koristila utvrđenje. Knez Mihajlom je odredio da se tvrđava dalje ne sme koristi za vojnu upotrebu, pa je ona nakon delimičnog rušenja, ostale u zidinama koje su bile vidljive do skoro.
Tokom devedesetih godina prošlog veka obavljena je prva delimična rekonstrukcija tvrđave, a posao je nastavljen u prethodnim godinama i još traje.

PORODICE U ŠOKU NAKON ŠTO SU OTVORILE KOVČEGE SA TELIMA: Nove bizarnosti nakon pada aviona u Indiji
SIN žene koja je poginula u padu aviona kompanije Air India izjavio je za Bi-Bi-Si da su u kovčegu s telom njegove majke pronađeni i „drugi ostaci“.
23. 07. 2025. u 16:49

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

NAUČNICI U STRAHU - RIZIK OD NESTANKA: Ada Bojana i Bokokotorski zaliv u opasnosti - more nikada nije bilo takvo
NIVO Jadranskog mora će, prema projekcijama, do kraja veka porasti 35 centimetara (cm), što će ugroziti obalska područja, posebno područje Ade Bojane i delove Bokokotorskog zaliva, navodi se u prošlogodišnjem Nacrtu Nacionalnog plana Crne Gore za prilagođavanje na klimatske promene.
25. 07. 2025. u 08:55
Komentari (0)