MISLE DA JE STRŠLJEN, PA ZOVU INSPEKCIJU: Mamutska osa u južnom Banatu unela dozu panike

Jelena Baljak

10. 06. 2025. u 15:00

U JUŽNOM Banatu je u poslednje vreme primećen veći broj insekata, za koje mnogi građani misle da su stršljenovi, pa neretko od nadležnih organa traže pomoć.

МИСЛЕ ДА ЈЕ СТРШЉЕН, ПА ЗОВУ ИНСПЕКЦИЈУ: Мамутска оса у јужном Банату унела дозу панике

Foto: wikipedia

Reč je, međutim, o prilično krupnom, ali bezopasnom insektu „mamutska osa“, koji se pojavljuje u drugoj polovini maja i prvoj polovini juna.

Ove ose nisu agresivne i ne napadaju ljude. Čak su i korisne, jer se mužjaci hrane nektarom, te predstavljaju značajne oprašivače, dok ženke polaganjem jaja u žive larve tvrdokrilaca uništavaju populaciju tih štetnih insekata.

Uvek se nalaze u blizini trulih panjeva, a njihova veća brojnost ukazuje na to da se neka vrsta tvrdokrilaca tu prenamnožila.

Stručnjaci preporučuju da se iz urbanih sredina uklone stara i trula stabla, jer će se tako smanjiti i prisustvo mamutskih osa.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SIN BIVŠEG SRPSKOG FUDBALERA PAO SA VIŠE OD TRI TONE DROGE! Nema dalje od ovoga, ovo je Liga šampiona!