PAPRIKU SLAVE I SVE MANJE SADE: Nedaleko od Paraćina, 15. "Drenovačkei dane" obeležila brojna nadmetanja
PROGLAŠENjEM pobednika u više takmičarskih kategorija i koncertom narodne muzike završeni su ovogodišnji "Drenovački dani", manifestacija koja se već deceniju i po održava u ovom velikom paraćinskom selu - prvobitno pod nazivom "Paprikijada".
Foto: Z. Rašić
Seoska fešta osmišljena u čast "kraljice povrća" i ovog puta okupila je vrsne paprikare iz Drenovca i okoline. I, dok su štandovi "stenjali" pod prvim ovogodišnjim rodom, posebna komisija obilazila je parcele koje su konkurisale za najbolji zasad i prvo mesto dodelila Davidu Bogdanoviću. Sedmogodišnji Mateja Savić proglašen je za najmlađeg paprikara...
- Nažalost, u Drenovcu je sve manje parcela pod paprikom. Mladi ne žele da se njome bave, a stariji, koji su nekad pravili kuće zahvaljujući ovoj proizvodnji, to više ne mogu zbog godina - kaže Dejan Miladinović, član Opštinskog veća, inače iz pomenutog sela.
Jasmina Milojević, dobitnica prve nagrade za najtežu papriku od 306 grama, potvrđuje da je sadnja u Drenovcu prepolovljena, a u njenom domaćinstvu još i više, jer su papriku nekad gajili na 70, a sada na jedba deset ari.
- Među najvažnijim razlozima su skupa proizvodnja i nedostatak radne snage, a otežan je i plasman na tržištu. Zbog suše, neophodno je i stalno zalivanje, ali mi imamo sistem "kap po kap", pa je i rod dobar. Imaćemo dovoljno za zimnicu, nešto će biti razdeljeno rodbini, a deo je namenjen prodaji - objašnjava Jasmina.
Dušan Stevanović izložio je papriku sa unucima Pavlom i Vukašinom. Nagrađen je za najdužu papriku i on je trenutno najveći proizvođač u Drenovcu.
- Pod ovom proizvodnjom je hekrat zemlje, a radimo svi u kući: supruga, dva sina, dve snaje i unuke. Inače, i ja sam smanjio površine, ali sam zadovoljan rodom. Nije loša ni cena, jer na kruševačkom kvantašu dobijam 150 dinara za kilogram.
A na "Paprikijadi" nije izostalo ni takmičenje proizvođača - rakije. Žiri je za najbolju šljivovicu i voćnu rakiju nagradio Ivana Grujića, dok je Milan Stevanović izložio najkvalitetniju lozovaču. Prvo mesto u pripremi ajvara osvojila je ekipa "Slatki papričići", dok je šampion šahovskog turnira za mlađe osnovce postao Vasilije Lukić.
Foto: Z. Rašić
Preporučujemo
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)