VODA ZA TOPLANU IZ GEOTERMALNIH IZVORA: Najavljena izgradnja postrojenja četvrte generacije na Mišeluku
NOVI Sad će na Mišeluku izgraditi toplanu četvrte generacije od 30 megavata, koja će po završetku celokupnog projekta obezbeđivati grejanje stambenih i poslovnih objekata na Mišeluku tri i četiri, a za rad će biti korišćena voda iz geotermalnih izvora, koja će se samo dogrevati.
FOTO. Grad Novi Sad
Toplana će se graditi u više faza, a u prvoj biće obezbeđeno 11 megavata, a prvi korisnici trebalo bi da budu priključeni na grejanje 2027. i 2028. godine.
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin prisustvovao je, na poziv stalnog predstavnika Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Jakupa Beriša, terenskoj poseti hidrogeološkim istraživanjima podzemnih voda za korišćenje geotermalne energije na lokaciji buduće toplane Mišeluk. Obilasku je prethodio radni sastanak na kom je predstavljen projekat.
- Grad Novi Sad i JKP "Novosadska toplana" odgovorno i marljivo rade na razvoju savremenog sistema daljinskog grejanja. Krajem prošle godine počela je sa radom toplana "Majevica", prva novoizgrađena toplana u Novom Sadu nakon više od četiri decenije, čija je izgradnja finansirana iz budžeta Grada sa više od milijardu dinara - kazao je Mićin. - Sada gradimo toplanu Mišeluk. U okviru razvoja novog dela grada sa sremske strane, izgrađena je kompletna distributivna mreža za urbanističke zone Mišeluk 3 i 4. JKP "Novosadska toplana" je sprovela geološka istraživanja i izgradnju prve istražno-eksploatacione bušotine. Danas je predstavljena druga bušotina, koja se realizuje uz podršku UNDP u okviru programa "Geotermalna energija u Srbiji".
Gradnja nove toplane, kako je rekao gradonačelnik, predstavlja važan korak ka korišćenju geotermalnih potencijala i podzemnih voda za proizvodnju toplotne energije. U toku su pripreme za izgradnju same toplane snage 30 megavata, čija je vrednost procenjena na 912 miliona dinara. Planirano je da od 2027. godine obezbeđuje grejanje za sve veći broj objekata na Mišeluku.
Prvi u ovom delu Evrope
TOPLANA Mišeluk, prema rečima Mićina, biće prvi niskotemperaturni sistem daljinskog grejanja u ovom delu Evrope zasnovan na korišćenju obnovljivih izvora energije. Ovaj projekat obezbediće sigurno i stabilno grejanje za žitelje Mišeluka, a imaće pozitivne efekte na životnu sredinu kroz smanjenje emisije štetnih gasova.
Gradonačelnik Mićin zahvalio je Vladi Republike Slovačke, UNDP, resornim ministarstvima, JKP "Novosadska toplana" i svim partnerima na projektu.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
ČEŠKO NASLEĐE UNESKA: Izložba zaštićene svetske baštine u Domu vojske u Vršcu
15. 07. 2026. u 16:38
MINISTARSTVO ZA BRIGU O SELU OBEZBEDILO NOVAC: Miholjski susreti sela u Poljanici
15. 07. 2026. u 15:31
NARODNA TRADICIJA ŽIVI U SVILAJNCU: Manifestacije održane u Dubnici i Lukovici (FOTO)
15. 07. 2026. u 13:16
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"NE ŽELIM PREGOVORE" Tramp brutalno zapretio: Napadi na Iran biće nastavljeni dok ne pristanu
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će američki vazdušni udari na Iran biti nastavljeni i narednih dana, uz upozorenje da će biti sve intenzivniji ukoliko Teheran ne pristane na sporazum, dodajući da trenutno ne želi pregovore sa Iranom.
15. 07. 2026. u 20:30
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)