"DECU ULICE" ODUZIMAJU OD RODITELJA: Zaštitnik građana izneo podatke o maloletničkom prosjačenju
ORGANIZATORI prosjačenja dece u Srbiji u poslednjih godinu i po dana nisu procesuirani, a pred prekršajnim sudovima našli su se samo pojedinačni slučajevi. Procesuirano je svega 1.135 za godinu i po dana, a svega šest slučajeva za takozvano prosjačenje u grupi, ukazao je Zaštitinik građana Zoran Pašalić.

Foto: P.Mitić
On je napomenuo da je reč o veoma malom broju slučajeva u odnosu na realnost, i dodao da među procesuiranima ima i maloletnika, a za decu do 16 godina odgovaraju roditelji.
Najviše prosjačenja je u velikim gradovima, a radi zaštite interesa dece neophodna je, smatra ombudsman, bolja saradnja između nadležnih institucija. Zbog toga je Kancelarija Zaštitnika građana uputila Ministarstvu za rad i socijalna pitanja preporuku da se stavi van snage uputstvo iz 2018, kojim je centrima za socijalni rad sugerisano da deca koja rade na ulici i bave se prosjačenjem treba u sudskom postupku da budu oduzeta od roditelja, odnosno da se upute u domove ili u hraniteljske porodice.
- Mislimo da ovo nije bilo najbolje rešenje jer tu se ne štite interesi deteta. Prosjačenje nije samo prekršaj i često deca koja se bave prosjačenjem potiču iz ekstremno siromašnih porodica, zbog čega svaki slučaj treba individualizovati - kaže Pašalić, i dodaje da ukoliko nije to u pitanju, slobodno možemo govoriti o "organizovanom kriminalu".
Prema podacima Ministarstva za rad, dostavljenim Zaštitniku građana, na osnovu periodičnih izveštaja centara za socijalni rad, u Srbiji je u proteklom periodu obezbeđena zaštita za ukupno 96 "dece ulice". Dvadesetoro je smešteno u hraniteljsku porodicu, 44 u domove za decu bez roditeljskog staranja ili prihvatnu stanicu, a 28 je oduzeto od roditelja i pokrenuti su sudski postupci za lišenje roditeljskog prava. Za četvoro dece se planira izmeštanje iz porodice.
Sa 82 porodice i 11 maloletnika se radi na uspostavljanju roditeljske kompetencije, kako bi deca ostala u svom porodičnom okruženju, a 67 porodica se nalaze na praćenju organa starateljstva pri centrima za socijalni rad.
KAZNE DO 30.000
ZAKON o javnom redu i miru, predviđa novčanu kaznu za individualno prosjačenje od 5.000 do 10.000 dinara ili kaznu zatvora do 30 dana, a ako je reč o krivičnom delu koje je izvršeno u grupi od tri ili više lica, zaprečena je kazna od 10.000 do 30.000 dinara ili kazna zatvora do 30 dana.
Preporučujemo

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NI LAUŠ NIJE PRIMETIO DO KRAJA SNIMANjA: Najluđa greška iz "Boja na Kosovu"
LAUŠEVIĆ je o snimanju filma "Boj na Kosovu" pisao u knjizi "Godina prođe, dan nikad".
28. 04. 2025. u 10:32
Komentari (2)