KAŽNJEN SA 250.000 DINARA: Bespravna seče u Nacionalnom parku „Fruška gora“

Љ.П.

30. 09. 2020. u 13:42

U PREKRŠAJNOM sudu u Novom Sadu, odeljenju u Beočinu, kažnjen je B. B. iz Žarkovca novčanom kaznom od 250.000 dinara zbog bespravne seče šume u Nacionalnom parku „Fruška gora“, kojom je prekršen Zakon o zaštiti prirode, saopštio je danas Pokrajinski zavod za zaštitu prirode.

КАЖЊЕН СА 250.000 ДИНАРА: Бесправна сече у Националном парку „Фрушка гора“

FOTO:PZZP

Ovaj zavod i inspekcija Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine su kako navode,  15. jula 2019. godine, zajedničkim nadzorom  konstatovali da je preduzetnička radnja okrivljenog u periodu jesen-zima 2018/2019. bespravno sekla šumu na lokalitetu „Ravni breg“, koji se nalazi u režimu zaštite prvog stepena Nacionalnog parka „Fruška gora“.

Pored toga, kako je saopštio PZZP,  rađena je  oplodna seča neposredno uz rub područja pod režimom zaštite prvog stepena, bez ostavljanja zaštitnog pojasa.

Na lokalitetu „Ravni breg“, između Crvenog čota i Beočina,  nalazi se zajednica hrasta sladuna sa cerom, kao jedna od poslednjih očuvanih šumskih zajednica ovog tipa na Fruškoj gori i Vojvodini. Pokrajinski zavod za zaštitu prirode ističe da je očuvanje šuma, posebno onih koje se nalaze u područjima pod režimom zaštite prvog stepena u Nacionalnom parku „Fruška gora“, od izuzetne važnosti.   

Foto PZZP

- Takve šume potrebno je potpuno sačuvati od bilo kakvih oblika ljudskih intervencija, kako bi se u njima nesmetano odvijali prirodni procesi i opstale retke biljne i životinjske vrste – navode u PZZP.

- Iz tih razloga, pored zabrane bilo kakve seče u režimu zaštite prvog stepena, propisane su i obaveze ostavljanja zaštitnih pojaseva oko njih. 

Kršenje mera kojima se čuvaju šume na Fruškoj gori preti da naruši prirodnu ravnotežu na ovom osetljivom prostoru, što može dovesti do nestanka posebno vrednih šumskih sastojina i gubitka vrsta koje jedino na ovakvim mestima opstaju, te iz tih razloga Pokrajinski zavod za zaštitu prirode pozdravlja ovu presudu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (1)

Vaseljenski patrijarh Vartolomej I i predsednik kompanije Tasyapı Emrulah Turanli: Vizija koja povezuje Istanbul i Srbiju