OLEG KIRIJEV U NIŠU: Moskovska džez noć
NAKON što su pre mesec dana imale priliku da ga slušaju na onlajn džez festivalu, Nišlije će i u utorak, 6.oktobra moći ponovo da uživaju u muzici saksofoniste Olega Kirijeva, prvog muzičara u Rusiji koji je spojio etno džez motive i tradicionalno baškirsko pevanje iz grla.
Foto: J. Ćosin
Njega će na klaviru pratiti Dragan Ćalina, pijanista iz Beoograda. Koncert će biti održan u Velikoj Sali NIškog kulturnog centra, sa početkom u 19 sati, a ulaz je besplatan.
Oleg Kirijev muzičku karijeru je započeo 1985. godine. U periodu kada etnička muzika zadobija interesovanje muzičara širom sveta, Oleg osniva grupu pod imenom Orlan koja kasnije postaje veoma popularna među sovjetskom publikom.
Zahvaljujući stipendiji, pohađao je časove kod Bada Šenka. Godine 1996. je osvojio specijalnu nagradu za izvanredno izvođenje na Montru Džez festivalu u Švajcarskoj. Tada je privukao pažnju međunarodne zajednice džez muzičara čime mu se otvaraju vrata brojnih džez klubova širom sveta. Pod uticajem bibop i tradicionalnog džeza, pridodatih afričkih ritmova, latinoameričkog džeza i baškirske tradicinalne muzike, Oleg kreira i usavršava svoj jedinstveni stil. Njegova diskografija obuhvata petnaestak albuma različitih žanrova džez muzike. Izdanje Mandala (2007) je nominovano za Gremi nagradu u kategoriji najboljeg savremenog džez albuma. Etno-džez projekat Feng Šui džez pozorišta je takođe bio nominovan za Gremi nagradu (2008).
Uz podršku klavirskog trija američkog pijaniste Kita Džavorsa održava turneju kroz Evropu i Ameriku, 2010. i 2011. godine, promovišući album Rhyme and Reason. Iste godine obnavlja sastav Orlan sa kojim snima i album Baškirski karavan. Proglašen je nacionalnim umetnikom Republike Baškortostan, gde takođe obavlja i funkciju Savetnika za kulturu Predsednika Republike.
Dragan Ćalina je pijanista iz Srbije koji živi i radi u Beogradu. Magistrirao je džez klavir na Konzervatorijumu u Amsterdamu gde je dobio stipendiju za master studije. Nastupao je sa poznatim džez umetnicima kao sto su Duško Gojkovic, Stjepko Gut, Hans Dalfer, Melba Džojs, Bred Lili, Montez Kolman, Filip Harper i drugi.
Koncert će se održati uz primenu svih aktuelnih epidemioloških mera Kriznog štaba Vlade Republike Srbije i preporuka Gradskog štaba za vanredne situacije Grada Niša.
Preporučujemo
MIRIS NjUJORKA U BEOGRADU: Džez pevačica Sofija Knežević na sceni Narodnog pozorišta
09. 09. 2020. u 11:20
NASTUP DžEZ PEVAČICE SOFIJE KNEŽEVIĆ U NARODNOM POZORIŠTU: Koncert i „Sofijazz“
06. 09. 2020. u 16:26
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)