RUINE NISU U DUHU GRADA: Plan detaljne regulacije za strogi centar uzdrmao koaliciju koja vodi Suboticu
NACRT Plana detaljne regulacije za uređenje strogog centra Subotice, koji podrazumeva rušenje pojedinih starih objekata, uzdrmao je koaliciju koja vodi grad.
Foto: Arhiva
Dok oni koji su ga doneli tvrde da će biti rušeni samo ruinirani objekti koji nisu pod zaštitom, čelnici iz redova Saveza vojvođanskih Mađara poručuju da će tražiti da se plan promeni kako bi se očuvalo graditeljsko nasleđe i nadaleko prepoznatljiva arhitektura Subotice.
Sporni PDR predlaže rušenje objekata u pet ulica u zaštićenom gradskom jezgru - u Rudić ulici, ulici Matije Gupca, Petra Drapšina, kao i delu Maksima Gorkog.
- Svi zaštićeni objekti, kulturna dobra se zadržavaju kao najvredniji građevinski fond grada Subotice koji daje prepoznatljivu sliku centra grada - objašnjava Predrag
Predrag Radivojević, Foto: Printskrin
Radivojević, direktor JP za upravljanje putevima, urbanizam i stanovanje.
- S druge strane, zamena neprimerenih fizičkih struktura je predviđena u dvorištima kao i na prostorima gde nema zaštićenih objekata, južno od ulice Petra Drapšina do Maksima Gorkog.
STAKLO I ČELIK
- U NEPOSREDNOJ blizini Gradske kuće, u ulici Petra Drapšina - jednoj od poslednjih sa kamenim kockama kao drumskom podlogom, ne mogu da se grade trospratne zgrade - rekao je Pastor.
- Sprečićemo da se naše zgrade subotičkog duha i izgleda u Rudić ulici i ulici Petefi Šandora, kao i na Trgu Sinagoge zamene bezličnim višespratnim objektima staklenih zidova i sa čeličnom konstrukcijom.
- Tu su izgrađeni porodični stambeni objekti, dotrajali ili neprimereni za strogi centar grada, te je zato predmet replaniranja.
- Izgradnjom stanova i poslovnih prostora po najvišim standardima doći će do konverzije ovih kvartova u reprezentativne stambeno - poslovne blokove.
Balint Pastor, Foto: Tanjug
Glas protiv ovog PDR prvi je digao Balint Pastor, predsednik Skupštine grada, koji je rekao da ga neće podržati, jer su ga izradili "ljudi kojima subotička obeležja identiteta kao i naše graditeljsko kulturno nasleđe ne predstavlja prioritet.
Rušenje predviđeno je uklanjanje ruiniranih objekata, Foto: Privatna arhiva
- Njihov prioritet su nekretnine, što bi neosporno ublažilo situaciju u vezi sa stambenim problemima, ali bi to Suboticu pretvorilo u običan grad popunjen višestambenim zgradama - navodi Pastor.
- Gradsko jezgro Subotice smatramo jedinstvenom kulturno-istorijskom ambijentalnom celinom koja je od izuzetnog značaja, kako za Subotičane, tako i za turiste.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
TOPLIJE VREME ZATVORILO SKLONIŠTE: Prihvatilište za beskućnike u Subotici ponovo ne radi
22. 02. 2021. u 17:08
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
SAMO NEKOLIKO SATI NAKON POBEDE NA SP: Argentina žestoko optužila Englesku i britansku mornaricu
ARGENTINA je ponovo otvorila spor sa Velikom Britanijom oko Foklandskih ostrva. Samo nekoliko sati nakon pobede nad Engleskom u polufinalu Svetskog prvenstva, Buenos Ajres je optužio britansku ratnu mornaricu za, kako tvrdi, „nezakonit upad“ u argentinske teritorijalne vode.
16. 07. 2026. u 14:34
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)