MEŠETARI SA FILOZOFSKOG: Hoće li studenti učiti “hašku” ili pravu istoriju?
Miloš Ković, kome preti izbacivanje sa fakulteta iako ima sve uslove da bude izabran u zvanje redovnog profesora, upozorava na grupu kolega
Novosti
DA li će se na Odeljenju za istoriju Filozofskog fakulteta učiti "haška" i "NATO istina" ili prava istorija kakvu nalažu nauka i struka?
Ovo pitanje postavlja profesor Miloš Ković, kome preti izbacivanje sa fakulteta iako ima sve uslove da bude izabran u zvanje redovnog profesora. Ali, izgleda da problem nije u naučnom doprinosu istorijskoj nauci, već u političkom stavu i odnosu prema nacionaloj istoriji.
Tako istoričari koji studente uče da je Kosovo deo Srbije, da je Haški sud politička institucija, da u Srebrenici nije počinjen genocid, da se cela srpska istorija danas krivotvori kroz Srebrenicu i Sarajevo, nemaju mesta za katedrom na Odeljenju za istoriju.
S druge strane, njihove kolege koje, poput Nikole Samardžića, smatraju da su za Jasenovac krivi Karađorđevići, da su oni izmislili Kosovski boj i SPC, ili poput Dubravke Stojanović koja tvrdi da se nalazimo u paranoidnoj fazi naše istorije jer je jedna beogradska ulica dobila ime Blagoja Jovovića, atentatora na Pavelića - imaju zagarantovano profesorsko mesto i zavidan status na fakultetu.
Oni imaju i mogućnost da spreče napredovanje kolega koji drugačije misle i da ih raznim mešetarenjima odstrane sa univerziteta. To se već dogodilo istoričarima Maji Nikolić, Aleksandru Fotiću, Nebojši Šuletiću... Sada je na redu i Ković.
- Ovo je politički obračun i to zna svako ko prati istoriju ovog sukoba, moj javni rad i javno delovanje Nikole Samardžića, Dubravke Stojanović i njihovih prijatelja, koji su zavladali Odeljenjem za istoriju - kaže Ković.
Sve ovo vide i znaju i studenti koje godinama gone i izbacuju sa Univerziteta, samo zato što biraju "pogrešne" mentore. Zato Ković upozorava:
- Ovo je borba za duše naše dece, za istoriju koju će ona učiti u školama i na univerzitetima.
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (2)