Paranje UN
PO receptu Lige naroda koja je, posle Velikog rata, trebalo diplomatijom da rešava razmirice među državama, Ujedinjene nacije su, kao "čedo" sila pobednica u Drugom svetskom ratu, zadužene da "sprečavaju konflikte i da učine ratove nemogućim".
Novi oružani sukob na Bliskom istoku, pokazuje, međutim, da su, umesto učenja na greškama i primene onih obrazaca Društva naroda koji su se pokazali efikasnim, UN nastavile sa omaškama Lige i pretvorile ih u novu globalnu tragediju. Nelogičnosti i neprincipijelnosti, ukorenjene u Društvu naroda, nastavile su da jačaju u UN. Već je nastanak Lige obeležio apsurd: tadašnji američki predsednik Tomas Vudro Vilson je (možda i presudno) uticao na njeno osnivanje, ali SAD nisu postale njena članica. Bez obzira na globalni karakter, Liga nije bila globalna sila, a to se prenelo i na UN. Već 1933. godine, dok još SSSR nije pristupio Društvu, njega je napustio Japan, revoltiran rezolucijom koja preporučuje povlačenje japanskih trupa iz Mandžurije i aminuje kineski suverenitet nad tom spornom teritorijom.
Nastavila se ta nit u mnogim drugim međunacionalnim sukobima koje je rešavalo Društvo naroda, a eskalirala je u događajima koji su i doveli do Drugog svetskog rata, kao što su Hitlerova militarizacija Rajnske oblasti, okupacija Sudeta i aneksija Austrije. Ugledajući se na Japan, Nemačka i Italija povukle su se iz Lige, odbivši da se potčine njenim odlukama.
Sada se i UN "paraju" po šavovima, a iako sve jači, zahtevi za reformama lutaju stranputicama. UN su u pat poziciji, u klinču sopstvenih paragrafa, prava veta i instrumentarijuma koji je sve, samo ne efikasan u sprečavanju ratova.
Najnoviji izraelsko-palestinski sukob, ma koliko se svetski moćnici trudili da ga predstave kao sukob Izraela i terorističkog Hamasa, pokazuje da su UN paralisane.
Civili, mahom žene i dece, ginu u izraelskom bombardovanju Pojasa Gaze i gotovo sve članice UN traže humanitarnu pauzu. Savet bezbednosti UN, međutim, ostaje nem, što zbog uvezanosti sistema u Gordijev čvor, što zbog osluškivanja nečijeg diktata.
SEVERNA KOREJA ISPORUČILA NOVO NAORUŽANjE: U Rusiju stigli artiljerijski sistemi
SEVERNA Koreja je nedavno isporučila dodatne artiljerijske sisteme Rusiji za upotrebu u Ukrajini, a nekoliko hiljada severnokorejskih vojnika raspoređenih u Rusiji počelo je da učestvuje u borbama, saopštila je danas južnokorejska obaveštajna agencija (NIS).
20. 11. 2024. u 09:50
ŠTA JE ATACMS KOJIM ĆE UKRAJINA UDARITI NA RUSIJU? Američka raketa ima domet 300 km, koristi se za gađanje ovih ciljeva
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Džozefa Bajdena ukinula je danas ograničenja koja su dosad Ukrajini blokirala upotrebu američkog oružja za napade duboko na rusku teritoriju.
17. 11. 2024. u 19:48
DA ČOVEK NE POVERUJE: Pogrebni biznis - evo čime se Legija bavi u zatvoru
TAJ posao mu je plaćen.
18. 11. 2024. u 15:42
Komentari (0)