KURTI OSNOVAO "INSTITUT", A KADA ĆEMO MI? Autorski tekst - Zoran Avramović, naučni savetnik

VEST da je samo­proglašena vlada Kosova i Metohije osnovala pre godinu da­na nekakav "institut" koji prikuplja dokaze o "zločinima počinjenim tokom rata na Kosovu", dakle 1998. i 1999. go­dine, nije za potcenji­vanje.

КУРТИ ОСНОВАО ИНСТИТУТ, А КАДА ЋЕМО МИ? Ауторски текст - Зоран Аврамовић, научни саветник

Foto Ž. Knežević

Zašto je osnovan ovaj "institut" (nije naučno istraživačka organizacija već saku­pljač građe) i kakvi su ciljevi njegovog rada ot­kriva nam osnivač Alj­bin Kurti - da se pri­kupljaju video-snimci, fotografije, građa "za našu istoriju i za na­šu pravdu (kosovskih Albanaca) ali i za lo­kalno i međunarodno pravosuđe" (objavljeno u "Novostima", 25. no­vembra 2024). Neko bi ga nazvao po genijalnom Orvelu: organizacija za novogovor u kome je isti­na palimpsest koji se prepravlja i dopisuje (jedan deo prošlosti se sačuva, drugi falsifi­kuje, treći uništi).

Dakle, godinu da­na ova organizacija pod zvučnim nazivom institut bavi se pri­kupljanjem dokumenta­cije o događajima uoči NATO bombardovanja Srbije. Ne može im se zabraniti takav rad. Pravo pitanje je - gde su tu srpski instituti i univerzitetski pro­fesori? Da li kod nas postoji institut ili naučno-istraživačke organizacije koje se sistematski bave pro­učavanjem, ne pome­nutim godinama već razdobljem na Kosovu i Metohiji od 1991. pa do 2004, ako ne i do naših dana. Da li država fi­nansira projekte i za svoje potrebe?

Prištinski "in­stitut" se ograničio na 1998. i 1999 godinu. Valjda će da prikupe podatke i o agresiji NATO država na Srbi­ju i Kosovo i Metohiju. Ali sve što se događa­lo tih godina ima svoju prethodnicu - odbijanje političkog dijaloga od 1990. godine sa srpskom stranom i tajno naoru­žavanje albanskih ek­stremista. A biće od još većeg doprinosa istini­tom saznanju srpske ko­sovske tragedije, šta se sve događalo na Kosovu i Metohiji posle 1999. godine. Kako su pro­ganjani, ubijani Srbi, kako su rušene vekovne pravoslavne crkve i svetinje, kako su zatirana srpska groblja. Kako je uspeo plan da se više od 200.000 Srba protera sa Kosova i Metohije? A ako se ide i posle 2004, doći će se do kontinui­ranog nasilja u raznim oblicima nad ono malo Srba što je ostalo.

Našem narodu sve ovo nije nepoznato. Ali mi nemamo naučno- -istraživačke radove koji bi u nekom zami­šljenom nacionalnom projektu povezali sve aspekte srpske tragedi­je u Pokrajini u posled­nje tri decenije (moglo bi i sa stradanjem Srba u Hrvatskoj) i sa rezultatima, knjigama, na­učnim skupovima upo­znali našu, evropsku i svetsku javnost, opštu, političku i naučnu.

Ako srpska naučna misao drema o ovom pi­tanju, a naučna politika ne čini ništa da je probudi, kosovski Albanci rade sistematski na "našoj (albanskoj) isto­riji, našoj pravdi". Uz to računaju i na tuža­kanje Srbije! S pravom naš akademik izjavljuje da Kosovo nije u sistemu UN pa od tih planova nema ništa. Ali, nije samo u tome međuna­rodna pravda na strani Srbije. Radi se o jednoj političkoj propagandi prištinske strane da se jedna NATO otimači­na srpske pokrajine uz pomoć, sa strane naoru­žanih albanskih grupa, napadne i predstavi kao posledica srpskih zlo­čina. A istina je zapra­vo u tome da su na srpski poziv na politički di­jalog pre 1998. i 1999, albanski političari odgovarali bojkotom, kasnije pomaganjem šta­ba Vilijama Vokera i povremenim oružanim napadima albanskih ekstremista na legalne srpske institucije, a posle 1999. godine pro­terivanjem, milom ili silom, preostalih Srba sa Kosova i Metohije. Do naših dana.

Poslednji je čas da se srpska naučna politika trgne i ne dozvoli da samo prištinski "institut" piše istoriju o dve godine i tako zatam­ni istoriju pre i posle tih godina. Da nas ne stigne ono Orvelovo kako je - neznanje moć, a laž postaje istina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

DOKTOR KOŠARKE, NIKOLA JOKIĆ: Srbinu niko ravan u jednom važnom statističkom parametru