SVI VIDIMO ŠTA DIŠEMO: Zapanjujuća lakoša s kojom prihvatamo da se gušimo u smogu
Svakoj vlasti su uvek krivi njihovi prethodnici, a industrija samo koristi državni javašluk i dežurno prebacivanje loptice
Novosti
TO što je Srbija, prema istraživanju Globalnog saveza za zdravlje i zagađenje, prva u Evropi i deveta u svetu po smrtnosti usled različitih vidova zagađenja, a najviše vazduha - čini se ne tangira mnogo ovaj narod. A ni njene političare. Kao da ne dišemo isti vazduh.
Svakoj vlasti su uvek krivi njihovi prethodnici, a industrija samo koristi državni javašluk i dežurno prebacivanje loptice. To što se decenijama nije gotovo ništa radilo, pa su sada potrebne milijarde evra da bi Srbija "prodisala", ne treba da zanima narod.
Zapanjujuća je i lakoća s kojom kolektivno prihvatamo da se gušimo u smogu sopstvene nebrige i neodgovornosti. Ovih dana vidimo svi šta dišemo, ali smo zaslepljeni paničnim korona brojkama i dnevnim političkim zađevicama koje su nam očigledno preče od sopstvenih pluća i dece.
Sećamo se da obično pred izbore, političari usred noći obilaze najzagađenije gradove, uključuju sirene, a kad treba da se zasuču rukavi, nigde nikoga. Uvek se ispreči neki sporni tender zbog kojeg nešto ne može da proradi ili da se završi.
I nije ovde reč samo o dežurnim krivcima, Kinezima i RTB "Bor". Šta smo mi konkretno učinili da nas, recimo, ne truje naša Termoelektrana "Nikola Tesla"? Koliko se nas potreslo što su investitori rešili da poseku pola Košutnjaka i pretvore ga u beton? Ko je kriv što u Pančevu decenijama mogu da "nanjuše" ko kad truje - "Rafinerija" ili "Petrohemija"? I dokle će to trajati? Dok nas neki birokrata iz EU ne "pričepi" i uceni nas nekim poglavljem u kojem bi, valjda, neko sa strane trebalo da nas nauči kako se voli i neguje zemlja, čuva reka, ne baca stari šporet u potok... Izgleda da ne može drugačije.
Preporučujemo
DRUGI PO ZAGAĐENjU U EVROPI Beograd u crvenom, zagađen vazduh u još tri grada u Srbiji
20. 10. 2020. u 12:16
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)