Dendias: Nastavljamo podršku; Gervala: Dižemo nivo odnosa

04. 06. 2021. u 12:26

GRČKI ministar spoljnih poslova Nikos Dendias započeo je posetu tzv. Kosovu sastankom sa ministarkom spoljnih poslova Donikom Gervalom, nakon čega je izjavio da je - Grčka preduzela nekoliko inicijativa i da u tom smislu podržava da Zapadni Balkan bude na dnevnom redu EU, odnosno da ovaj deo treba da postane integralni deo EU.

Дендиас: Настављамо подршку; Гервала: Дижемо ниво односа

Foto: Kosovo onlajn

- Nećemo dozvoliti da druge zemlje podrivaju stabilnost. Zapadni Balkan pripada EU, ispunili ste ključne uslove, koji su značajni, mi ćemo da nastavimo sa podrškom. Mi smo ovde da vam pomognemo - naveo je Dendias, koji je i naglasio da podržavaju nastavak dijaloga Beograda i Prištine i postizanje konačnog dogovora.

Dendias je rekao da Grčka nastavlja da podržava tzv. Kosovo u vladavini zakona i borbi protiv kriminala i korupcije.

- Mi se zalažemo za liberalizaciju viznog režima jer je vaša zemlja ispunila sve stavke. Grčki zvaničnici u misiji EULEKS rade na ovom pitanju. Uprkos našem neutralnom stavu po pitanju statusa (tzv.) Kosova, imamo kancelariju u Atini koja je od 2019. godine i dalje tamo i bavi se ekonomskim pitanjima i nadamo se da će ova kancelarija biti još korisnija u našim odnosima između Grčke i (tzv.) Kosova - rekao je Dendias.

Ministarka spoljnih poslova tzv. Kosova Donika Gervala izjavila je da je nezavisnost (tzv.) Kosova činjenica i da će se odnosi s Grčkom sa ekonomskih podići na viši nivo. 

- Nezavisnost (tzv.) Kosova je činjenica i što se ona što pre prihvati obezbediće se jedna sigurna perspektiva za (tzv.) Kosovo. Nastavićemo dijalog sa Grčkom po ovom pitanju. (Tzv.) Kosovska kancelarija u Atini, iz jednostavne kancelarije za ekonomska pitanja, sada će prerasti u kancelariji takozvanog interesa sa pristupom drugim oblastima, uključujući politiku - navela je Gervala.

Dendias će se danas sastati i sa predsednicom Vjosom Osmani, predsednikom parlamenta Gljaukom Konjufcom i premijerom Aljbinom Kurtijem.

Dendias je posetio Kosovo i Metohiju i prošle godine, 9. oktobra 2020. godine, kada je Avdulah Hoti bio na čelu vlade, a Vjosa Osmani v.d. predsednika.

On je tada naveo da je njegova poseta, između ostalog, pokazatelj regionalne saradnje među susedima.

(kosovo-online)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALJE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine

ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine

MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.

09. 02. 2026. u 11:13

Komentari (3)

NOVA PRILIKA ZA MALA I SREDNJA PREDUZEĆA: EBRD SME Go Green kreditna linija pomaže pri modernizaciji i unapređenju proizvodnje - ovo su detalji