RUSKI AMBASADOR OŠTRO REAGOVAO: Američko oružje na Kosmetu neprihvatljivo, nijedna odluka neće proći bez Saveta bezbednosti
AMBASADOR Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko poručio je da nijedna odluka u vezi Kosova i Metohije neće moći da prođe bez Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i da Rezolucija 12 44 ostaje na snazi.

Foto: Printskrin Youtube
On je naglasio da Rusija do sada nije imala zvaničan poziv za učešće u dijalogu Beograda i Priština.
- Srbija polazi od toga da je Rusija član Saveta bezbednosti i mi nastupamo u tom formatu. Beograd nije ništa tražio od nas, niti bi mi na taj način nešto tražili od Beograda, ali sarađujemo na najbolji način na osnovu zajedničkih interesa. Rezolucija 12 44 je ono što je važeće. Ona govori o posebnom statusu Kosova, ali ne o (tzv.) Kosovu kao nezavisnoj državi - pojasnio je on.
Bocan-Harčenko je poručio da je Moskva spremna da razmotri nove aspekte, ali samo ako Srbija to želi.
- Ako poziva bude bilo, mi ćemo svakako razmotriti zvaničan poziv da Rusija učestvuje u dijalogu na drugačijem nivou - rekao je on.
Ruski ambasador je naglasio da Rusija stoji iza zahteva Srbije da se mora ispuniti ono što je do sada dogovoreno, odnosno Briselski sporazum.
- Stvaranje zajednice srpskih opština je polazna tačka, a nije ni započeto stvaranje ove zajednice. Ovo je situacija koja smanjuje autoritet EU, jer ako se ne ispunjava ono što je dogovoreno, teško se može dalje pregovarati - rekao je on.
Bocan-Harčenko je istakao da nije u redu da Amerika prodaje oružje (tzv.) Kosovu, a da se deklarativno zalaže za mir i stabilnost.
- Potkopavanje napora je recimo prodaja oružja iz Amerike (tzv.) Kosovu i za nas to nije prihvatljivo. To je primer dvojnih standarda. Sa jedne strane je želja i doprinos rešenju Kosovske krize, sa druge strane popunjava se oružjem teritorija koja je krizna - rekao je on.
Kada je reč o najavljenoj vojnoj vežbi Rusije, Belorusije i Srbije, on je rekao da ne vidi ništa sporno u tome.
- Mi ne razumemo zašto je to nekom problem. Kada pravimo vežbe sami na našoj teritoriji, nama se prigovara kako to ne smemo da radimo. To je naravno van svakog normalnog razmišljanja. Tri suverene države, koje imaju pravo da rade ono što odgovara interesu svake države, saradnja u vojnoj sferi je isto sasvim normalna. Ja ne razumem gde je problem - zaključio je Bocan Harčenko.
Preporučujemo

SRBIJA SPREMNA NA KOMPROMIS: Šešelj predstavio rešenje za Kosovo i Metohiju (VIDEO)
04. 06. 2021. u 17:16

RASPOREĐENO 110.000 VOJNIKA, RUSI KREĆU U ZAVRŠNI UDAR NA POKROVSK: "Sa time bi mogli zauzeti srednje veliku evropsku državu"
RUSIJA ne pokazuje znakove povlačenja u ratu protiv Ukrajine. Naprotiv, Moskva je pojačala dalekometne udare na ukrajinske gradove i napade duž cele linije fronta. Vojni stručnjaci ističu da je ruska strana usvojila nove taktike, oslanjajući se na masovnu upotrebu dronova i malih diverzantskih jedinica, piše The New York Times.
10. 08. 2025. u 20:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

Ovako izgleda kuća Milana Borjana koja je demolirana: Lopov odneo i snimač video nadzora (FOTO)
"HVALA policiji grada Beograda na brzoj reakciji i sjajnom odnosu prema poslu."
11. 08. 2025. u 09:52
Komentari (0)