KOORDINACIJA AKTIVNOSTI: Riker - SAD podržavaju Lajčaka i dijalog Beograda i Prištine
VRŠILAC dužnosti pomoćnika američkog državnog sekretara za pitanja Evrope i Evroazije Filip Riker izjavio je danas da SAD podržavaju specijalnog izaslanika za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka koji, kako kaže, radi sa njegovim zamenikom Metjuom Palmerom.
Filip Riker / Foto EPA
Riker je u Ohridu na Prespa forumu rekao da su Lajčak i Palmer zajedno išli u Prištinu i Beograd kako bi koordinisali aktivnosti.
- Mi smo podstakli i Kosovo i Srbiju da nastave pregovore sa ozbiljnošću i hitnošću i pozdravljamo razgovore koji se obavljaju na visokom nivou", rekao je Riker na panelu na kojem učestvuju i predsednik Crne Gore Milo Đukanović, slovenački predsednik Borut Pahor, Johanes Han…
On je naveo da su "dve strane" jako udaljene, te da je dijalog način da se premoste razlike.
Objašnjava da Sporazum o normalizaciji donosi "normalno stanje", a znači, kako kaže, uzajamno priznanje što će, prema njegovim rečima, omogućiti zemljama da "stave stvari u kontekst" i krenu ka prosperitetnijem životu u budućnosti.
- Za to je potrebna fleksibilnost, kompromis i razmišljanje o budućnosti. Želimo više toga da vidimo i uveren sam da bi to želeli i naši partneri iz Evropske unije - rekao je Riker.
RAT NA BLISKOM ISTOKU: Iran zapretio napadom na nuklearni kompleks, IRCG pokrenuo žestok napad
ŠESTI dan rata na Bliskom istoku. Bliski istok je u plamenu novih vazdušnih napada. Razmena vatre između savezništva SAD–Izrael i Irana dostiže kritičnu tačku, dok su pod udarom gradovi, vojne baze i diplomatska uporišta.
05. 03. 2026. u 06:53 >> 07:48
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)