PREMIJERKA BRNABIĆ: Srbija snažno podržava Berlinski poces kao ideju ujedinjenja Zapadnog Balkana
SRRBIJA snažno podržava Berlinski proces, ne samo u cilju ekonomskog razvoja regiona već i kao ideju povezivanja i ujedinjenja Zapadnog Balkana i njegovog približavanja Evropskoj uniji, izjavila je danas premijerka Srbije Ana Brnabić.

Foto: Tanjug/Vlada Republike Srbije
Ona je na onlajn samitu lidera Berlinskog procesa navela da je podrška u regionu bila naročito vidljiva kroz solidarnost sa susedima tokom pandemije i pomoć u vakcinama i medicinskoj opremi.
Brnabićeva je zahvalila nemačkoj kancelarki Angeli Merkel na snažnoj podršci i aktivnom pristupu regionalnoj saradnji, saopšteno je iz Vlade Srbije.
Zahvaljujući podršci Nemačke i kancelarke Merkel, ali i inicijativama predstavnika Srbije, Albanije i Severne Makedonije, kako je objasnila premijerka, implementacija Akcionog plana omogućiće dalje širenje ekonomske i trgovinske saradnje regiona, što će ga ujedno učiniti privlačnijim za strane investitore i ubrzati ekonomski rast.
U saopštenju se navodi da je na samitu lidera Berlinskog procesa bilo reči o konkretnim rezultatima postignutim u toku njegovog sedmogodišnjeg trajanja, planovima za naredni period i inicijativama čiji je cilj pružanje podrške Zapadnom Balkanu na njegovom putu ka EU.
Fokus samita bio je na izgradnji zajedničkog regionalnog tržišta koji se odnosi na četiri temeljne slobode - slobodno kretanje ljudi, robe, usluga i kapitala, za koje je usvojen Akcioni plan u novembru prošle godine, a od kojeg bi region imao posebne benefite.
Na samitu je rečeno da je saobraćajna i energetska infrastruktura proširena tokom poslednjih godina i povezana sa saobraćajnicama EU, a pohvaljena je implementacija sporazuma o ukidanju naknada za roming na Zapadnom Balkanu, koja je počela sa primenom ovog meseca.
Kao važan projekat procesa izdvojena je Regionalna kancelarija za saradnju mladih u cilju povezivanja i izgradnje razumevanja i tolerancije u regionu.
Pohvaljene su i aktivnosti Saveta za regionalnu saradnju i Sekretarijata Srednjoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini za napore u sprovođenju Akcionog plana za zajedničko regionalno tržište, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da je nemačka kancelarka Angela Merkel ocenila da se Berlinski proces čvrsto zasniva na temeljnom uverenju da je ekonomija Zapadnog Balkana deo Evrope i istakla da on umnogome doprinosi stabilnosti i povezivanju regiona Zapadnog Balkana što je i ujedno i interes EU.
Na samitu, koji je otvorila nemačka kancelarka, osim predstavnika regiona, učestvovali su i premijer predsedavajuće EU Slovenije Janez Janša, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, austrijski kancelar Sebastijan Kurc, predsednik Francuske Emanuel Makron, premijer Italije Mario Dragi, premijer Poljske Mateuš Jakub Moravjecki i generalna sekretarka Saveta za regionalnu saradnju (RČ) Majlinda Bregu.
Preporučujemo

KREMLj OBJAVIO USLOVE ZA SASTANAK PUTINA I ZELENSKOG: Prvo mora ovo da se dogodi!
SUSRET ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog i predsednika Rusije Vladimira Putina je moguć ukoliko delegacije Ukrajine i Rusije postignu određene dogovore, izjavio je portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov u obraćanju novinarima.
17. 05. 2025. u 11:48

AMERIČKI MEDIJI OTKRIVAJU: Rusiju će na pregovorima u Istanbulu predstavljati ova dva zvaničnika
VISOKI bivši zvaničnik Kremlja, koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme, rekao je da će Rusiju na predstojećim pregovorima u Istanbulu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i savetnik predsednika za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, objavio je list Vašington post.
14. 05. 2025. u 09:19

"UBIĆU SE, HOROR!" Marija otkrila dugo čuvanu tajnu: "Rođena sam bez..."
"JA ću da se ubijem, znači horor!"
16. 05. 2025. u 13:39
Komentari (0)