NA 19 LISTA 80 "TRKAČA": Mnoge stranke, pokreti i organizacije udružili se kako bi povećali šansu da ostvare bolji rezultat
U IZBORNU trku za parlament ušlo je 19 lista, ali se na njima za mesta u novom sazivu Narodne skupštine nadmeće oko 80 političkih organizacija - partija, pokreta, udruženja građana i platformi.
Foto M. Anđela
Koalicija "Aleksandar Vučić - Zajedno možemo sve" okuplja sedam stranaka, među kojima su SNS, SDPS, PUPS, PSS-BK, SNP, PS, SPO. Oko liste "Ivica Dačić - premijer", okupljene su tri partije - SPS, Jedinstvena Srbija i Zeleni.
Pod kapom koalicije "Ujedinjeni za pobedu Srbije" na izbore izlazi deset stranaka i pokreta - Stranka slobode i pravde, Narodna stranka, Demokratska stranka, Demokratska zajednica vojvođanskih Mađara, Stranka Makedonaca Srbije, Pokret slobodnih građana, Udruženi sindikati Srbije "Sloga", Pokret za preokret, Pokret Slobodna Srbija i Vlaška stranka.
Lista NADA okuplja Demokratsku stranku Srbije DSS, kao i otcepljeno krilo POKS monarhiste Vojislava Mihailovića, a poverenje joj je ukazalo najviše udruženja građana, čak 25. Zvanično registrovani POKS je uz Patriotski blok za Kraljevinu Srbije, koji okuplja Srpski pokret Dveri i nekoliko drugih patriotskih organizacija.
Foto I. Marinković
Koaliciju "Moramo" čini jedna stranka - Ne davimo Beograd, pokret Ekološki ustanak - Ćuta i Građanska platforma Akcija, ali i niz lokalnih pokreta i inicijativa, poput Platforme Solidarnost i Izbor za našu opštinu.
Suvereniste čine dve stranke, Dosta je bilo i Zelena stranka Milan Stamatović, kao i pokret Živim za Srbiju. Šarenoliko je i na listi "Boris Tadić - Ajmo ljudi". Okosnicu čini sedam partija, među kojima su Socijaldemokratska stranka, Nova stranka, "Jedan od pet miliona", Tolerancija Srbije, Ujedinjeni pokret zelenih Srbije, Bošnjačka građanska stranka i Stranka Crnogoraca.
Samostalnu bitku vode "Vojislav Šešelj - Srpska radikalna stranka", kao i Srpska stranka Zavetnici.
MANjINE MAHOM SAMOSTALNO
KADA je reč o manjinskim strankama, sami nastupaju Savez vojvođanskih Mađara, Stranka pravde i pomirenja, Alternativa za promene - Albanska demokratska alternativa, Romska partija, SDA Sandžaka. Koaliciju Albanaca doline čine Partija za demokratsko delovanje, Demokratska partija i Pokret za demokratski progres, dok su uz "Zajedno za Vojvodinu" Demokratski savez Hrvata i Zajedno za Vojvodinu. Ruski manjinski savez čine
Srpsko-ruski pokret, Srpsko-ruska partija Vukovi i Pokret Grka Srbiza.
Preporučujemo
VOJISLAV MIHAILOVIĆ, KOALICIJA NADA: Zabrana prodaje zemlje strancima
20. 03. 2022. u 19:35
ZA DESET GODINA KAO ČEŠKA: Tadićevi predstavili novi ekonomski plan
20. 03. 2022. u 19:11
VUČIĆ RASTURIO MILANOVIĆA! Predsednik Srbije ga razmontirao u paramparčad
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da podržava odluku predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni u maju jer mu, kako je istakao, tamo nije mesto, kao i da mu je mnogo važnije da ode i položi cvet u Jasenovcu.
30. 03. 2026. u 18:31 >> 18:44
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)