HLEBA DOVOLJNO, ALI NI MRVICA SPOKOJA: Napeto na KiM, Srbi i dalje na barikadama u Kosovskoj Mitrovici
NA severu Kosova i Metohije i juče su stajale četiri barikade kojima Srbi i na ovaj način, četvrti dan zaredom, pokušavaju da ukažu celom svetu na teror koji trpe.

U Mitrovici juče mirno, ali se oseća napetost, Foto D. Zečević
Osnovne i srednje škole nisu radile, kao ni kafići i restorani, dok su jedino bile otvorene prodavnice prehrambene robe.
Prema rečima Radoša Petrovića, predsednika Udruženja privrednika severa Kosova i Metohije, snabdevenost na severu je dobra, ima dovoljno hrane i lekova.
- Iako su u panici zbog poslednjih dešavanja, građani umereno kupuju namirnice, a dve glavne pekare u Leposaviću i Zubinom Potoku odlično su snabdevene i imaju zaliha brašna, tako da nema mesta za brigu - kazao nam je Petrović.
- Za razliku od škola, svi fakulteti Prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici normalno funkcionišu. Ali, zbog zatvorenih kafića i restorana, nema uobičajene živosti u gradu i oseća se napetost.
Osim zbog hapšenja bivšeg policajca Dejana Pantića, Srbi ovih dana protestuju i zbog mnogih drugih nevolja koje ih prate godinama - upada kosovskih specijalaca na sever, hapšenja nedužnih ljudi, zastrašivanja dece, izbegavanja Prištine da formira Zajednicu srpskih opština... Građani koji se teško odlučuju da govore za medije ističu zabrinutost šta će im doneti naredni dan.
- Ovo je stvarno prevršilo svaku meru. Kosovski specijalci kad god požele upadaju na ovo područje, stresiraju nam decu i stare. Osim toga, hapse nedužne. I kao što su uhapsili Dejana Pantića, mogli su to da učine bilo kome od nas, a sve sa ciljem da nas onespokoje i nateraju da napustimo ove prostore - kaže nam sredovečan čovek, prosvetni radnik, otac dvoje dece.
STOLTENBERG: NAŠE SNAGE SU BUDNE
GENERALNI sekretar NATO Jens Stoltenberg, povodom poslednjih dešavanja na KiM, izjavio je da je njegova poruka svim zainteresovanim stranama da se "uzdrže od eskalacijske retorike i akcija i da pomognu da se spuste tenzije". Naglasio je da je NATO veoma fokusiran na pitanje Kosova, kao i Zapadnog Balkana i da su snage Alijanse tamo prisutne kroz misiju Kfor, koji broji skoro 4.000 pripadnika, i koja je "ključni faktor u stabilizaciji regiona i stuacije":
- Naše snage su spremne, budne. NATO i EU blisko sarađuju.

PRVA DUGOROČNA PROGNOZA STRUČNjAKA: Evo kada će pasti sneg u Srbiji i kakva zima čeka Evropu
PREMA prvim prognozama evropskih stručnjaka sa sajta Severe Weather Europe, zimu 2025/2026 obeležiće uticaj slabe faze La Ninje i verovatno slabiji polarni vrtlog. Ovo znači dinamičnije kretanje atmosferskog pritiska, što može omogućiti hladnije dane u Evropi, ali i u SAD i Kanadi.
13. 08. 2025. u 09:59

TRAMP U OGROMNOM PROBLEMU: Veliki peh pred sastanak sa Putinom na Aljasci
PREDSTOJEĆI sastanak između predsednika SAD Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina u petak na Aljasci dolazi u vreme kada u američkoj administraciji gotovo da nema iskusnih stručnjaka za Rusiju, piše Fajnenšel tajms.
13. 08. 2025. u 11:24

KOSTIĆEVA BRVNARA NA MOKROJ GORI: Kao u lovačkom domu - kako izgleda glumčeva vikendica u prirodi (FOTO)
GLUMAC Vuk Kostić veliki je ljubitelj prirode, lova i ribolova, pa svaki slobodan trenutak koristi da ode van grada.
13. 08. 2025. u 10:27
Komentari (0)