"SARADNJA SA INDIJOM U ŠEST OBLASTI" Vučić: Razgovarali smo o uspostavljanju direktnog leta između Beograda i NJu Delhija
PREDSEDNIK Aleksandar Vučić izjavio je danas da je sa indijskom predsednicom Drupadi Murmu razgovarao o saradnji u šest najvažnijih oblasti, kao i da će nakon sastanka nastaviti da produbljuju prijateljske odnose i političku saradnju.

Foto: Tanjug
On je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da je sa indijskom koleginicom razgovarao o sveukupnoj saradnji koja je počela da se kreće u boljem smeru, naročito posle razgovora sa premijerom te zemlje Narendrom Modijem.
- Naša trgovinska razmena je nedovoljna ali raste, imajući u vidu trenutnu trgovinsku razmenu od 330 miliona evra, ali verujemo da može da bude desetostruko veća. Razgovarali smo i formirali zajednička tela koja će se baviti rešavanjem problema i koja će obezbediti lakšu saradnju - rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, razgovarali su i o uspostavljanju direktnog leta između Beograda i Nju Delhija.
- Indijski turisti su probirljivi, ali izuzetni, a verujem da ima i građana Srbije koji žele da vide tu zemlju. To će morati da bude pomognuto uprošćavanjem viznog režima. Dao sam nalog da u narednih sedam do 10 dana, da se uprosti vizni režim da bismo privukli veći broj turista i poslovnih ljudi - rekao je on.
Kako je istakao, posebno su razgovarali o saradnji u oblasti odbrane.
- Srbija proporcionalno svojoj veličini koja je 200 puta manja od Indije koja je i proizvođač i kupac svakovrsne vojne opreme i verujem da, po pitanju baruta, municije i eksplozivnih sredstava možemo da napravimo saradnju - rekao je predsednik Srbije.
Jedna od tema, istakao je, bila je i saradnja u oblasti farmacije, naročito generičkih lekova i dodao da veruje da i u proizvodnji lekova može da se sarađuje sa Indijom.
- Industrijska proizvodnja je važan deo saradnje. Verujem da ćemo uspostaviti saradnju i u oblasti kinematografije, već smo sada imali ulaganja koja su donela 50 miliona evra i povukli smo 12 miliona da privučemo kinematografe. IT sektor, Indija je jedna od zemalja sa najsnažnijim rastom startapova i tu možemo da razmenimo iskustva i zajednički radimo. Uskoro gradimo peti naučni park u Kragujevcu i ponudićemo im saradnju - rekao je on.
Dodao je da Srbija u Indiju najviše izvozi jabuke, ali da postoji interesovanje za maline i bobičasto voće, seme, smrznuto voće.
- To su šest najvažnijih oblasti, nastavljamo da produbljujemo prijateljske odnose i političku saradnju. Indijska ekonomija je postavljena na moderne osnove. Ulaganje u energetiku je bila tema, jer je Indija jedan od najvećih proizvođača obnovljive energije.
- Verujem da ćemo uspeti da napravimo još bolje rezultate u saradnji dva prijateljska naroda - zaključio je Vučić.

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (206)