(ISPRAVKA) Markale 30 godina kasnije

Novosti online

04. 02. 2024. u 14:04

OBJAVILI smo tekst o masakru na pijaci Markale u Sarajevu, pod nazivom "LAŽNA ZASTAVA" NAD MARKALAMA VEĆ 30 GODINA: Mnogo je dokaza da Srbi nisu počinili masakr na sarajevskoj pijaci 1994., a koji je portal Raskrinkavanje.ba u svojoj analizi ocenilo kao teoriju zavere.

(ИСПРАВКА) Маркале 30 година касније

Foto Profimedia

U skladu sa smernicama pomenutog portala, tekst je ispravljen, a iz istog su uklonjene sporne činjenice, te dodato objašnjenje zašto je to učinjeno.

Masakr na pijaci Markale, koji se dogodio 5. februara 1994, već 30 godina tumači se na dva načina: jedan kaže da su civili pobijeni od granate ispaljene sa srpskih položaja oko Sarajeva, a drugo da su muslimanska vojska i vojni vrh sa Alijom Izetbegovićem isplanirali i izveli napad na pijaci sa rasprskavajućim minama postavljenim ispod tezgi. 

Šta su činjenice - prenosimo analizu portala Raskrinkavanje.ba.

"Sud je u utvrđivanju činjenica razmotrio nalaze "lokalnog istražnog tima koji je na dan eksplozije izašao na pijacu u 13:20 sati" i čija je "istraga trajala približno nedelju dana": sudsko veće razmotrilo je "zasebne izveštaje stručnih članova, između ostalih, balističara Mirze Sabljice, Hamdije Čavčića i Berka Zečevića". Sud je potom uzeo u razmatranje i izveštaje "vojnih posmatrača UN-a i članova tima 4. Francuskog bataljona UN-a" te nalaze još jednog tima UN-a koji je nastavio "ranije istrage (UN)" i bio ograničen "na analizu kratera i tehničke aspekte eksplozije".

U prvostepenoj presudi Galiću, izrečenoj 5. decembra 2003. godine, a koja je potvrđena odlukom Žalbenog veća u ovom predmetu iz 2006. godine, navodi se i da su istražitelji UN-a "razmotrili priče žrtava, predstavnika UN-a koji su na dan eksplozije bili u Sarajevu, te informacije o vojnoj opremi i položajima jedinica koje su dobili od ABiH i SRK-a". Izveštaj koji podnesen 15. februara 1994. utvrdio je da je "do eksplozije došlo 5. februara 1994, između 12:10 i 12:15 sati, na prepunoj pijaci u Sarajevu", da je "eksploziju prouzrokovala konvencionalna, fabrički proizvedena, minobacačka granata od 120 mm", te je ustanovio pravac iz kojeg je doletela minobacačka granata.

Sudsko veće je nakon toga većinom utvrdilo da je "minobacačka granata od 120 mm koja je 5. februara 1994. ispaljena na pijacu Markale i koja je ubila više od 60, a ranila više od 140 ljudi van razumne sumnje namerno ispaljena s teritorije pod kontrolom SRK-a", odnosno Vojske Republike Srpske".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (1)

SRBIJA DOBIJA OGROMNO POJAČANJE: Jedan od najtalentovanijih fudbalera sveta ipak oblači dres orlova?