ŠAPIĆ: Moramo da raskrstimo sa jugoslovensko-antisrpskom politikom
PREDSEDNIK Privremenog organa grada Beograda Aleksandar Šapić gostovao je u emisiji „Info jutro“ na TV Informer.

Foto: Grad Beograd
- Kako smo mi došli u fazu da izbegavamo pridev "srpski" i da u tom kontekstu ne smemo da izgovorimo ono što je prirodno svugde drugde u svetu da se izgovori? Pa zašto se naša državna televizija zove Radio televizija Srbije, a Hrvatska se zove Hrvatska radio televizija, Britanska se zove Britanska, Grčka se zove Grčka radio televizija. Zašto se naš fudbalski savez ne zove Srpski fudbalski savez, već se zove Fudbalski savez Srbije? Ili zašto ne smemo da kažemo srpski predsednik Aleksandar Vučić, kao što kažemo francuski ili američki predsednik, nego kažemo predsednik Srbije? Mislim da je došlo vreme da se pozabavimo tom vrstom terminologije i lingvistike u našem jeziku i da pridev srpski počnemo sa ponosom da koristimo – rekao je Šapić.
Sa druge strane, naglasio je i prisutnost termina Jugoslavija u imenu jednog od najpopularnijih sportskih društava u zemlji.
- Pre nekoliko dana izašlo je saopštenje Sportskog društva Partizan i čitajući saopštenje vidim da počinje sa „JSD...“. Zapitam se šta je sad ovo „JSD“? Uđem na njihov sajt, i vidim da se oni danas i dalje zvanično zovu Jugoslovensko sportsko društvo Partizan. Kažem sebi, da li je ovo moguće? Koje jugoslovensko sportsko društvo? Zašto barem nisu promenili ime u Srpsko sportsko društvo Partizan? Shvatate li o čemu mi pričamo, ali nikom ništa, to je izgleda, sasvim normalno – rekao je on.
Kako kaže, odsustvo reči srpski vidi u tome što mi još uvek nismo raskrstili sa jugoslovensko-antisrpskom politikom.
- Mi još uvek, nažalost, nismo raskrstili sa nekim stvarima iz prošlosti, nismo raskrstili sa tom jugoslovenskom, a suštinski antisrpskom politikom – zaključio je Šapić.
BONUS VIDEO: DRON IZNAD DEPONIJE NA KOJOJ SE TRAŽI TELO DANKE - U toku pretraga terena
Preporučujemo

AMERIKA BESNA ZBOG ODBIJANjA KIJEVA DA PRIZNA RUSKE TERITORIJE: Evo zašto su propali pregovori u Londonu
PREGOVORI o okončanju konflikta u Ukrajini, koji su trebali biti održani danas u Londonu na nivou ministara spoljnih poslova Velike Britanije, SAD, Francuske, Nemačke i Ukrajine, odloženi su nakon što su američki zvaničnici otkazali učešće.
23. 04. 2025. u 16:24

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

TUGA NA RTS-u: Voditeljka Dnevnika slomljena, oprostila se od koleginice: "Mirno spavaj, neću te zaboraviti" (FOTO)
"MIRNO spavaj, a ja te nikada neću zaboraviti..."
23. 04. 2025. u 13:02
Komentari (0)