MINISTAR SELAKOVIĆ SA DIREKTORKOM UNESKA: Srbiji je čast što je treći put za redom, izabrana za Izvršni savet te ustanove (FOTO)
MINISTAR kulture Nikola Selaković sastao se sa generalnom direktorkom UNESKA Odri Azule u Parizu, a na sastanku se razgovaralo o unapređenju dosadašnje saradnje sa Uneskom.
Foto: Instagram printskrin/ministarstvo_kulture
Ministar kulture je naglasio da je Srbija posvećena principima i prioritetima Uneska, kao i ostvarivanju zajedničkih ciljeva i inicijativa unutar UN, a Azule je visoko ocenila aktivnosti Srbije i posvećenost ciljevima Organizacije.
Ministar Selaković je ukazao da Srbija kontinuirano daje podršku prioritetima postavljenim u Deklaraciji MONDIACULT 2022. godine i Okviru za kulturu i umetničko obrazovanje 2024. godine i snažno se zalaže za uspostavljanje posebnog cilja za kulturu nakon 2030. godine i promovisanje kulture kao globalnog javnog dobra.
Selaković je upoznao direktorku Azule sa izazovima i opasnostima sa kojima se susreće srpski narod, kao i srpsko kulturno i versko nasleđe na Kosovu i Metohiji, koje je kontinuirano izloženo uništavanju, skrnavljenju i falsifikovanju i upozorio na eskalaciju jednostranih poteza Prištine uperenih protiv prosvete, kulture, pa i samog opstanka srpskog naroda na KiM.
Ministar je napomenuo da je od posebnog značaja potpisivanje Sporazuma o finansiranju ponovnog uspostavljanja zajedničke izložbe (Blok 17) u Državnom muzeju Aušvic-Birkenau u Poljskoj, koji je potpisan 25. januara u okviru obeležavanja Svetskog dana sećanja na Holokaust u Unesku.
Selaković je istakao da je Srbija posvećena daljim koracima i sprovođenju svih potrebnih aktivnosti u cilju pripreme zajedničke izložbe u Bloku 17 i izrazio uverenje da će scenario i koncept izložbe, uz koordinaciju Uneska, biti finalizovan i predstavljen u Državnom muzeju Aušvic – Birkenau.
Na sastanku je istaknut značaj nominacije kovačičkog naivnog slikarstva u sklopu prioriteta zaštite nematerijalnog kulturnog nasleđa.
Ministar je ukazao da je za Srbiju čast što je treći put za redom, izabrana za Izvršni savet Uneska i naglasio da naša zemlja aktivno radi na implementaciji Uneskovih konvencija iz oblasti kulture, te uputio poziv Generalnoj direktorki Uneska Odri Azule za zvaničnu posetu Srbiji.
VUČIĆ RASTURIO MILANOVIĆA! Predsednik Srbije ga razmontirao u paramparčad
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da podržava odluku predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni u maju jer mu, kako je istakao, tamo nije mesto, kao i da mu je mnogo važnije da ode i položi cvet u Jasenovcu.
30. 03. 2026. u 18:31 >> 18:44
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)