POLITIKA: U čije ime i za čiji račun AKV obustavlja rad
OBZIROM da Advokatska komora Vojvodine (AKV) tvrdi da postoji sistemsko uplitanje izvršne vlasti u rad javnog tužilaštva i suda, te zbog toga čak najavljuje i štrak svojih članova advokata, ona mora hitno da povodom takvih tvrdnji dostavi dokaze Visokom savetu tužilaca i Visokom savetu sudstva.
Foto: Arhiva
U suprotnom njena odluka sa datim obrazloženjem o obustavi rada ima se smatrati spekulativnom, populističkom i sa upitom u čijem interesu i za čiji račun njeni advokati iznose ovakve tvrdnje u saopštenju za javnost.
Ova komora se istovremeno uopšte ne obazire na višednevnu blokadu suda i tužilaštva u Novom Sadu od strane opozicionih poslanika i odbornika, koji nisu dozvoljavali sudijama ni tužiocima da dodju na svoja radna mesta, kao ni gradjanima da pristupe sudu, čime im je najgrublje povređeno pravo na pristup pravdi, sudjenja su im odlagana, vreme izgubljeno.
Komora je medjutim „utvrdila“ da, kako se navodi u njenom saopštenju, postoji „sistematsko i dugotrajno uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa i dramatično narušavanje nezavisnosti suda, samostalnosti Javnog tužilaštva i ravnotežu u podeli vlasti“ iz čega proizlazi da ona poseduje informacije i dokaze o nedozvoljenom uticaju izvršne vlasti u rad pravosuđa i dramatično narušavanje samostalnosti javnog tužilaštva.
Zbog toga je dužna da te dokaze hitno dostavi nadležnim organima, ne ulazeći u to što Visoki savet tužilaca pod palicom Branka Stamenkovića i Zagorke Dolovac svojim ćutanjem na blokadu rada i pritisak na novosadsko javno tužilaštvo takođe krše zakon, imajući u vidu da je obaveza Saveta da štiti samostalnost tužilaca od spoljnih pritisaka.
Na kraju ukazujemo na još jednu nezakonitost koju sprovodi AKV, a to je da ni Zakon o advokaturi, niti Statut ove komore ne poznaju obustavu rada, zbog čega ova odluka komore ima dejstvo najsličnije dejstvu privremene zabrane bavljenja advokaturom.
(Politika)
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)