OGLASIO SE UNIVERZITET U NOVOM SADU: Blokade rada su nedopustive, fakultet nije mesto za politiku
UNIVERZITET u Novom Sadu oglasio se povodom tekućih blokada fakulteta u Srbiji.

FOTO:N.KARLIĆ
Saopštenje prenosimo u celosti:
- Akademskoj zajednici, građankama i građanima Republike Srbije
Obraćamo vam se u ime Rektorata i dekanskog kolegijuma Univerziteta u Novom Sadu. Svi mi smo članovi akademske zajednice s dubokim uverenjem u važnost slobode mišljenja i izražavanja, koja su neophodan temelj svakog demokratskog društva. U tom duhu, želim da istaknem nekoliko ključnih poruka:
Uvereni smo da svi delimo zajednički cilj. Svaka nesreća da se istraži temeljno i da nadležni organi profesionalno i odgovorno obavljaju svoj posao. Podrška ovim naporima odraz je naše zajedničke odgovornosti prema društvu.
Fakulteti su mesta slobodne misli, znanja i dijaloga i kao takvi, moraju ostati otvoreni i funkcionalni za sve studente i profesore. Svaki oblik nasilja i blokade rada fakulteta je nedopustiv i suprotan vrednostima za koje se akademska zajednica zalaže.
Univerzitet je mesto koje pripada svima, bez obzira na politička uverenja. U skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju i akademskim vrednostima, fakulteti ne smeju biti mesto za političke zahteve ili ideološke sukobe. Takve aktivnosti su suprotne duhu univerziteta i mogu narušiti atmosferu koja treba da bude usmerena na obrazovanje, istraživanje i akademsku debatu.
Pozivamo vas da zajednički pronađemo način izražavanja stavova koji neće narušiti rad i misiju fakulteta, uz puno poštovanje zakona i akademskih normi. Samo kroz konstruktivan dijalog možemo sačuvati integritet i dostojanstvo naše zajednice, omogućiti nesmetan rad fakulteta i istovremeno dati primer društvu kako se sloboda mišljenja može koristiti odgovorno i dostojanstveno.
S poštovanjem,
Rektorat i dekanski kolegijum Univerziteta u Novom Sadu, 07.12.2024. - stoji u saopštnju.
Preporučujemo

BLOKIRA, A NITI ZNA GDE JE POŠLA NI GDE JE DOŠLA: Važno je da je Đilas naredio blokadu
06. 12. 2024. u 13:44

OPOZICIJA PRAVI HAOS U NOVOM SADU: Proteste predvodi Marinika Tepić - blokiran saobraćaj, svađa sa građanima (VIDEO)
06. 12. 2024. u 12:09 >> 12:16

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - KRAH BRAKA ANE IVANOVIĆ I BASTIJANA: Švajnštajger skinuo burmu (FOTO)
AKO se uopšte i sumnjalo u razvod Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera, sada dileme više nema.
18. 04. 2025. u 07:51
Komentari (0)