BIRN U SLUŽBI AMERIČKO-BRITANSKIH INTERESA! ZAŠTO JE BIRN-u SVE SA ISTOKA "MALIGNO"?

Новости

23. 04. 2025. u 19:17

BIRN Srbija zvanično predstavlja nevladinu, neprofitnu organizaciju sa sedištem u Beogradu. Od svog osnivanja 2004. godine, BIRN Srbija se bavi monitoringom i analizom društvenih i političkih procesa, kako u Srbij, tako i na Balkanu. Međutim, uloga BIRN-a je sasvim drugačija. Ova organizacija i te kako deluje u skladu sa interesima stranih vlada, finansirana je iz stranih fondova, dok njeni osnivači i novinari ostvaruju enormne zarade.

БИРН У СЛУЖБИ АМЕРИЧКО-БРИТАНСКИХ ИНТЕРЕСА! ЗАШТО ЈЕ БИРН-у СВЕ СА ИСТОКА МАЛИГНО?

Foto: Birn

Ova grupa za pritisak, sakrivena iza internet portala i novinskih legitimacija, pored pritiska na pojedince iz vrha države koji žele da vode suverenističku politiku, ima prevashodni zadatak da napadne sve investicije koje dolaze sa Istoka, pre svega iz Kine i Ruske Federacije.

Ruski i kineski "maligni" uticaj

BIRN Srbija posredstvom sajta "Balkan Iinsight"" ima zadatak da kreira javno mnjenje koje je izrazito negativno nastrojeno prema svemu što dolazi sa Istoka.

Naime, na sajtu "Balkan Insight" postoje kategorije Rusija na Balkanu i Kina na Balkanu, i ukoliko čitate ovaj sadržaj, ne postoji apsolutno ništa pozitivno što dolazi iz ovih zemalja.

Tako recimo, u autorskom tekstu Saše Dragojla pod nazivom Paralelna vlada: Kako je Vučic preokrenuo Ustav Srbije, autor napada predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kineske investicije u energetski sektor naše države. U navedenom tekstu, autor paušalno, bez konkretnih dokaza, uz polu-informacije, poprilično tendeciozno izveštava javnost, dok je jedini greh državnog rukovodstva to što zahteva od kineskih partnera da se projekat izgradnje novog bloka kostolačke termoelektrane na ugalj završi u predviđenom roku.

Dalje, "Balkan Insight" piše o sankcijama SAD kineskim kompanijama, zatim o malignim ruskim telegram kanalima, kao i o lošem uticaju Kremlja na zemlje Balkana. Posebnu pažnju izaziva tekst sarajevskog autora Seada Turcala koj poredi Milorada Dodika sa "zločincima" iz devedesetih godina, dok se u ostalim tekstovima na tendeciozni način izveštava o poseti Dodika Kremlju, uz večito poređenje sa Miloševićem, Karadžićem uz nezaobilazno pominjanje Srebrenice.

Uloga Britnaca i saradnja sa "Bellingcat"

Osnivač sajta "Bellingcat" je Eliot Higins, dugogodišnji saradnik "Atlantskog saveta", te ne čudi saradnja ovog sajta sa novinarima BIRN-a. Kako nezvanično saznajemo iz izvora bliskih ovoj NVO, novinari BIRN-a godinama razmenjuju podatke sa kolegama ovog britanskog portala i to isključivo vezano za bilateralne odnose Srbije Kine.

U tu svrhu, BIRN je u više navrata negativno pisao o jačanju ekonomskih veza Srbije i Kine, ističući da je Srbija postala važna karika na kineskom projektu "Pojas i put".

Ono što je zanimljivo, novinari BIRN-a nikada nisu istraživali koliko su kineske kompanije uložile u Srbiju i da su gradovi poput Smedereva i Bora preživeli upravo zahvaljujući privlačenju investitora iz Kine.

Takođe, BIRN-u, odnosno nalogodavcima sa Zapada su smetale i tehnološke inovacije iz Kine, zatim razvoj vojno-policijske saradnje između dve države, a posebna pažnja je usmerena ka plašenju građana Srbije pričom o ekološkim standardima koji izostaju sa dolaskom kineskih investicija.

Interesantno, za sve ove godine, novinari BIRN-a se ni u jednom tekstu nisu bavili standardima zapadnih kompanija, kao i ljudskim i radnim pravima njihovih zaposlenih, jer verovatno pretpostavĪjaju da ove kompanije svoje zaposlene čuvaju kao malo vode na dlanu, dok "zli" Kinezi iste te radnike tretiraju kao robove.

BIRN protiv Rusa i Srpske pravoslavne crkve

Novinari BIRN-a su posebnu pažnju posvetili odnosima Srbije sa Ruskom Federacijom nezaobilazne udarce po temelju srpske državnosti, a to je Srpska pravoslavna crkva.

Naime, sredinom 2020. godine BIRN je optužio zvaničnu Moskvu i bezbedonosne službe iz Rusije da imaju upliva u nasilne proteste u Beogradu, dok su u isto vreme napadali Beograd i srpske službe za slanje dobrovoljaca u Ukrajinu, koji su se borili na strani Rusije.

Takođe, u fokusu BIRN-a je Srpska pravoslavna crkva, koja za novinare ove NVO i medijske kuće ne predstavlja temelj državnosti koja je sačuvala srpski narod, kulturu i tradiciju kroz vekove, već se isključivo prikazuje kao eksponent ruskih obaveštajnih službi na Balkanu.

Iz svega navedenog, možemo da zakļjučimo da su stratezi pojedinih zapadnih službi prihvatili kinesku doktrinu čuvenog Sun Cua, a to je da među stanovnicima i službenicima neprijateljske države postoje oni koji se mogu potkupiti tajnim kanalima da bi se od njih dobila obaveštenja o stvarnim prilikama u njihovoj zemlji planovima koji su upereni protiv vas. 

Sun Cu je takođe konstatovao da domaće izdajice takođe mogu poslužiti za stvaranje nesloge i nazdora u neprijateljskim redovima, a na srpskom narodu je da primeni stihove Jovana Đorđevića: Bože spasi, Bože hrani srpske zemlje, srpski rod! Složi srpsku braću dragu, na svak dičan slavan rad, sloga biće poraz vragu, a najjači srpstvu grad i da zapamti da se život rađa na Istoku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

6.000 STABALA ZA ZDRAVIJU SRBIJU -  MaxBet obeležio Dan planete sadnjom šuma