OSTAJU SVA ČETIRI STUBA, PRETNJE EU SAMO ĆORAK: Analiza "Novosti" - Da li se posetom predsednika Moskvi menja naša strateška orijentacija

D. Milinković

12. 05. 2025. u 07:00

ODLASKOM u Moskvu, na obeležavanje osam decenija od pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu i susretima sa predsednicima dve moćne svetske zemlje, Vladimirom Putinom i Si Đinpingom, predsednik Srbije Aleksandar Vučić niti je bacio "sve karte" na Rusiju i Kinu, niti se odrekao spoljne politike koja počiva na četiri stuba i vojnoj neutralnosti. Dodatno je ojačao partnerstvo sa Kremljem i Pekingom, a poruke koje stižu iz dela EU su pretnje "praznom puškom".

ОСТАЈУ СВА ЧЕТИРИ СТУБА, ПРЕТЊЕ ЕУ САМО ЋОРАК: Анализа Новости - Да ли се посетом председника Москви мења наша стратешка оријентација

Foto: Profimedia

Ovako sagovornici "Novosti", stručnjaci za međunarodne odnose, sumiraju odlazak šefa srpske države na Dan pobede, što je dovelo do novih pretnji Brisela o mogućim kaznenim merama za Beograd i ocena dela domaće opozicije da će "Vučićevo herojstvo", kako je Putin nazvao čin predsednika da uprkos pretnjama bude u Moskvi - skupo koštati Srbiju.

Putin je, po završetku velike Parade pobede 9. maja, zahvalio liderima stranih zemalja što su, uprkos pretnjama, ucenama i preprekama došli u Moskvu i istakao da su to "pravi lideri po karakteru, spremnosti da brane svoja uverenja i da su pokazali izuzetnu hrabrost":

- Njihova odluka da dođu na obeležavanje 9. maja je važan znak solidarnosti u borbi za istorijsku istinu, oko vrednosti zajedničke pobede - naglasio je Putin u obraćanju medijima, posebno se osvrćući na posete Vučića, predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i premijera Slovačke Roberta Fica. Šef Kremlja naglasio je da će odnosi Rusije i evropskih zemalja, pre ili kasnije, biti obnovljeni.

Za diplomatu Zorana Milivojevića nema argumenata koji bi išli u prilog tvrdnjama da je Vučić odlaskom u Moskvu i susretima sa Putinom i Sijem napravio zaokret u spoljnopolitičkom kursu Srbije, niti očekuje neke ozbiljne posledice zbog toga što je bio na Crvenom trgu. Vučić je i u razgovoru sa ruskim predsednikom naglasio da je Srbija na evropskom putu, ali da se ne odriče tradicionalnih prijatelja, a Milivojević za "Novosti" ističe da su naše EU integracije već duže zakočene i da ne vidi čime bi novim mogli da nas kazne:

- Pretnje stižu od tvrde linije u EU, u kojem su baltičke zemlje i severne članice, pojedine evropske političke stranke levice, socijaldemokrate i liberali, i to zbog naših veza sa Rusijom. Recimo, nismo imali primedbe iz Vašingtona ili od Makrona, znači postoji razlika i na tom zapadnom delu, ne misle svi isto. Zalaganje da se Srbija odstrani iz pregovaračkog procesa nema saglasnost u EU, oko toga ne postoji konsenzus među državama članicama, za to pored Mađarske i Slovačke, ne bi bile ni Franucska ni Italija. Ne očekujem bilo kakve posledice ni po Vučića lično, ne verujem da će ga izostaviti sa važnih skupova u Tirani ove nedelje ili da će predsednik Evropskog saveta Antonio Košta da otkaže planiranu posetu Beogradu, kako traže pojedini u EU.

Popović: Gas po povoljnoj ceni

MINISTAR u Vladi Srbije, zadužen za međunarodnu ekonomsku saradnju i oblast društvenog položaja crkve u zemlji i inostranstvu, Nenad Popović, koji je bio u našoj delegaciji na obeležavanju Dana pobede u Moskvi, poručio je da je odlazak Vučića na paradu ne predstavlja samo poštovanje prošlosti, već i temelj budućnosti:

- Tokom sastanka sa predsednikom Putinom, koji je protekao u prijateljskoj i bratskoj atmosferi, dogovorena je najpovoljnija cena gasa za Srbiju, što će nam omogućiti još snažniji ekonomski razvoj i privlačenje novih stranih investicija.

Milivojević ukazuje da je Vučićev odlazak u Moskvu potpuno na liniji naših državnih i nacionalnih interesa, kao i principa, kada je reč o odnosu prema Drugom svetskom ratu, istoriji, protiv čije smo revizije. Naročito su, ističe, važni razgovori sa dvojicom od trojice najmoćnijih ljudi na planeti, Putinom i Sijem:

- Oni pokazuju da postoji značajan međunarodni položaj Srbije. Dobili smo garancije oko pitanja od posebnog značaja za nas, podršku za naš suverenitet i teritorijalni integritet, KiM, oko naših principa vojne neutralnosti i političke nezavisnost, iskazana je podrška i vlastima i unutrašnjoj stabilnosti Srbije. Tu je i pitanje ekonomije, koja je bila važna tema razgovora Vučića i sa Putinom i sa Sijem, posebno oko gasa i energetike, što je važno i za privrednu i za političku stabilnost, kao i nastavak razvoja naše zemlje.

Poruke koje je izneo kineski predsednik Milivojević "čita" kao očigledan znak da Peking vidi Srbiju kao ključnog partnera na ovim prostorima:

- Poruke o daljem jačanju bilateralnih odnosa, međusobnoj koordinaciji, podršci na globalnom planu, o tome da je Kina adresa na koju možemo da se obratimo u svakom trenutku predstavljaju rezultate od kapitalnog značaja.

Naš sagovornik navodi da Vučić "nikakve karte nije bacio na Rusiju i Kinu, ni više ni manje nego što je to bilo pre odlaska u Moskvu":

- To je besmislena teza. Nema promene spoljne politike Srbije. Put u Rusiju samo je produbljenje odnosa u sferama u kojima postoji obostrani interes, Vučić je tamo otišao sa pozicije da imamo strateško partnerstvo sa dve velike države. Time nismo doveli u pitanje strateško partnerstvo koje imamo sa Francuskom, niti odnose sa Nemačkom, Italijom, EU... Pretnje oko odlaska u Moskvu samo imaju veze sa političkim uslovom, da Srbija promeni svoj stav oko sankcija Rusiji, za šta apsolutno nemamo interes. I da Vučić nije išao u Moskvu, tražili bi da uvedemo sankcije Rusiji.

Istog stava je i dr Sanja Arežina, stručnjak za međunarodne odnose i autor knjige "Kina u Evropi", koja za "Novosti" kaže da ni Vučić ni Srbija ne odustaju od svoje spoljne politike oslanjanja na četiri stuba - SAD, EU, Rusija i Kina:

- Sastanci u Moskvi su protekli dobro, naglašeno je da Srbija nastoji da održi dobre odnose sa Rusijom i Kinom. Mi smo jedina evropska država koja se nije priključila sankcijama Moskvi i u ovom kontekstu resetovanja odnosa Rusije i SAD, Srbija može da posluži kao most izgradnje odnosa Istoka i Zapada. Kineski predsednik je izašao u susret nekim molbama koje je uputila srpska strana, oko daljih investicija u pčinjski i jablanički okrug, u fabriku "Simpo", a posebno oko izgradnje fabrike vozova u našoj zemlji, što je za nas značajno jer takva proizvodnja danas ne postoji u Evropi.

Princip jedne Kine

KADA je reč i kritikama dela opozicije zbog toga što je Vučić na sastanku sa Sijem ponovio da Srbija poštuje princip jedne Kine, Arežina kaže da očigledno neko u tim političkim krugovima "nešto nije dobro pročitao":

- Na ovom principu Kina zasniva svoju spoljnu politiku još od 1972. godine i Šangajskoj komunikea, kada su uspostavljeni odnosi sa SAD, i ona obuhvata potrebu Pekinga da zaštiti svoj teritorijalni integritet i suverenitet i podrazumeva da je Tajvan sastavni deo Kine. Generalno, bez priznavavanja ovog principa, odnosi sa Kinom ne bi bili mogući.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJNOVIJE VESTI SA RATIŠTA: Podvig Čečena posle akcije VSU