NOVI USLOVI ZA GLASANJE NE MOGU NI PRE JESENI: Paket izbornih zakona koje traže blokaeri i deo opozicije uskoro pred poslanicima
PAKET medijskih i izbornih zakona koje od vlasti u Beogradu traži Brisel, ali i deo opozicije i blokaderi foteljaši, trebalo bi narednih dana da prođe Vladu i uđe u skupštinsku proceduru, a poslanici bi se o njima mogli izjašnjavati već početkom juna. Time bi bio načinjen značajan pomak u uređenju uslova za izlazak na birališta koji je, kao novi zahtev dela akademaca, nedavno upućen vrhu države - da predsednik Aleksandar Vučić na obrazloženi predlog Vlade raspusti parlament i raspiše izbore.

foto Z. R.
Međutim, pitanje je da li bi izbori, sve i da budu raspisani narednih meseci, bili održani pod znatno drugačijim pravilima. Naime, primena preporuka Kancelarije OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koje su Srbiji upućene posle decembarskiog glasanja 2023, zahteva duži vremenski period. ODIHR je tada izdao ukupno 25 preporuka za unapređenje izbornog procesa, od kojih su sedam označene kao prioritetne. Među njima su i revizija biračkog spiska, formiranje nezavisnog Regulatornog tela za elektronske medije (REM), obuke za članove izbornih komisija i biračkih odbora, kao i zaštita birača od pritisaka. Do sada, konkretizovan je jedino zahtev koji se tiče REM, procedura za izbor članova Saveta tog tela pokrenuta je 8. maja i još teče rok od 15 dana za prijavu kandidata.
Predsednik Vučić je, posle sastanka sa prvim čovekom Evropskog saveta Antoniom Koštom rekao da su kao ključni zahtevi iz EU istaknute izmene u vezi sa biračkim spiskom, izbornim zakonima i medijskom regulativom, uključujući REM. On je dodao da u narednim danima očekuje pozitivno mišljenje EU o prihvatanju preporuka ODIHR koje se tiču poboljšanja izbornih uslova.
Izvršni direktor CESID Bojan Klačar, koji je kao predstavnik civilnog sektora bio deo Radne grupe za unapređenje izbornog procesa na osnovu preporuka ODIHR, objašnjava da bi uslovi ostali nepromenjeni, ukoliko bi građani Srbije narednih meseci izašli na birališta.
- Ne postoji nikakva mogućnost da se bilo šta suštinski promeni, ukoliko se izbori održe kroz nekoliko meseci. Da bi se unapredili izborni uslovi onako kako ih je ODIHR definisao, potrebni su meseci. Ako bi se izbori održali u junu, ili eventualno čak i septembru, oktobru - izborni uslovi bi ostali manje-više nepromenjeni. Možda bi neke tehničke ili administrativne stvari bile unapređene, ali suštinski verovatno nijedna preporuka ODIHR-a ne bi mogla da bude implementirana.
Kolima kroz blokadu
TOKOM odavanja šesnaestominutne pošte stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu, u Ulici gospodara Vučića juče se dogodio incident. Blokaderi fotenjljaši i građani blokirali su ulicu kod Fakulteta bezbednosti, a vozač belog pežoa (76) pokušao je da prođe. Posle nekoliko pokušaja, akademci i građani su uspeli da ga zaustave. Službenici iz PS Voždovac su ga identifikovali i obavili razgovor sa njim, posle čega su obavestili Drugo osnovno javno tužikaštvo, koje je zatražilo izveštaj o ovom događaju.
Naš sagovornik kaže da kao najveći problem vidi, suprotno većinskom mišljenju opozicije, rad REM i atmosferu u medijima, pre nego verifikaciju biračkog spiska.
- Za opoziciju je prva i najvažnija tema birački spisak. Iskustvo mi govori da on nije toliko upitan koliko se to možda u ovom momentu čini, odnosno da postoje mehanizmi kako se različite vrste nepravilnosti u biračkom spisku mogu kontrolisati i na koje može da se reaguje. Postoje značajniji problemi u medijskom polju, odnosno ponašanju medija, u radu REM-a, koji traže sistemska rešenja. Pitanje biračkog spiska je više problematično sa aspekta poverenja, a možda manje iz ugla kvaliteta samih podataka i načina na koji se ti podaci mogu pratiti i kako se potencijalne zloupotrebe mogu prevenirati - zaključuje Klačar.
Kriju imena kandidata
NAKON što su zatražili raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, blokaderi sada "love" kandidate za svoju izbornu listu. Ali, kako je rekao student beogradskog Pravnog fakulteta Petar Živković, akademci neće obelodaniti imena kandidata pre nego što izbori budu raspisani.
- Sada fakulteti predlažu određeni broj kandidata koje kandiduje za studentsku listu, a svaka visokoškolska ustanova promišlja i razgovara sa potencijalnim kandidatima - kaže Živković.
Radna grupa za primenu preporuka ODIHR, u kojoj su bili predstavnici vlasti, opozicije i civilnog sektora, formirana je u aprilu prošle godine, sa ciljem da sve problematične tačke izbornog procesa pretoči u zakonske izmene, kao preduslov za održavanje glasanja. Međutim, posle deset meseci rada, ovo telo u februaru prvo je napustila opozicija, a zatim i predstavnici civilnog sektora. U odluci o osnivanju Radne grupe pisalo je da svi potrebni zakoni treba da budu usvojeni do 1. jula 2025. godine.

FRANCUSKI DOKUMENT: Rusija će napasti Balkan za tri do pet godina, Evropi preti veliki rat
FRANCUSKE vlasti smatraju da je 2030. godine moguć veliki sukob u Evropi, a u koji bi bila uvučena Francuska i njeni saveznici, navodi se u „Strateškom nacionalnom pregledu“ te zemlje za 2025. godinu.
15. 07. 2025. u 11:22

"ZAŠTO NE UDARIŠ NA MOSKVU?!" Detalji razgovora Trampa i Zelenskog, na Rusiju će padati rakete koje Srbi pamte po zlu?
AMERIČKI predsednik Donald Tramp razmatra mogućnost da Ukrajini pošalje krstareće rakete Tomahavk, prenosi Vašington post pozivajući se na izvor upoznat sa razgovorima u Beloj kući. Navedene rakete se još uvek ne nalaze na zvaničnom spisku, ali bi mogle biti uključene u kasnijim paketima pomoći.
15. 07. 2025. u 09:36

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)