STUDENTSKI CIRKUS PO ZAPADNOJ REŽIJI: Umesto – ideje crveni tepih, pikaču i bradate žene, ali tenzija ne sme da spadne!
Bez ikakvog jasnog programa, konkretnih ideja ili nekih pozitivnih dela iza sebe, izuzev podaničkog odnosa prema Briselu, što je daleko od pozitivnog u očima ponosnog Srbina, studenti i blokaderi kao jedinu ponudu građanima Srbije nude putujući cirkus.

Foto Novosti
Sa svim elementima jeftine zabave za mase, kao što je crveni tepih, žuti prsluci kao obezbeđenje a crveni kao medicinska pomoć, bez potrebe ali radi efekta – i uz dobošare na čelu sa liderom žute levice, umesto mečkom – počinje zabava.
Spektakl u vidu protestno – revijalnog šou programa, sa dosta muzike, smeha i roštilja, vuvuzele, pištaljke, bradate žene, srednjoškolci u prvim redovima – svega ima. Prodavci bedževa, majica, kačketa. I obavezno proglašenje pobednika, nije ni bitno čega, bitno je da se medalje udele uz gromki aplauz prisutnih, koji čak i ne znaju zašto su tu. Bitno se zabaviti.
Studenata na listama nema. Ali su zato u prvim redovima politički aktivisti, koji su po potrebi stručnjaci za ekologiju, socijalu, za izborne nepravilnosti, prava žena (u pauzama dok biju sopstvene), demokratiju – koju svesno guše, a posebno za građanski aktivizam čiji je krajnji cilj nove podele i nada u neku grešku režima koja će koštati Srbiju građanskog rata.
Studentskih zahteva više niko i ne pamti. Oni koji su tragično stradali prilikom pada nadstrešnice – više se ni u šapatu ne pominju. To mesto je zauzela scenografija, performanski u njihovo ime koje je postalo zajedničko – pumpaj, dinstaj, i to sve pod parolom borbe za „slobodu, pravdu, istinu“ – ali bez jednog jedinog konkretnog plana šta posle, bitno je samo da tenzije ne spadaju!
Da ima razuma među učesnicima, neko bi se zapitao – gde je odgovornost? Ali odakle odgovornost i ozbiljnost u cirkusu? Sve što ovde postoji je scena. Umesto ideologije — tutorstvo sa zapada. Umesto programa — šerpe, doboši i šetnje. Umesto argumenata — tiktokovi i instagram rilsovi. Jer mreže moraju da gore, kao i hiljadu požara da država više ne zna koji pre da gasi.
Gradovi se smenjuju, cirkus putuje: danas u Zaječaru, sutra u Kosjeriću, a prekosutra gde god zapadni scenario kaže da treba „podići energiju“. Jer ovde nije bitna suština, već slika. Nije bitno ko glasa, već ko u tome izgleda revolucionarno.
Na kraju svega ostaje gomila smeća od propagandnog materijala koji učesnici uredno pokupe kao deo performansa da pokažu svoju ekološku svest, medijska euforija koja traje 48 sati, i građani koji i dalje ne znaju ko će im voditi grad. Jer politika je zamenjena zabavom, a protest je postao samo još jedan TikTok trend.
Da li je to borba za bolje sutra? Pre će biti da je rekreacija bez kompasa, sponzorisana sa strane, a karte za cirkus će biti skuplje nego ikad, ali tenzije ne sme da spadnu.

DANjU SAM MEDICINSKA SESTRA, NOĆU STRIPTIZETA: "Muškarci me se previše plaše, sama sam poslednjih sedam godina" (FOTO)
ŽENA po imenu Hejli Huper otkrila je da joj samopouzdanje „uništava“ ljubavni život jer muškarci smatraju da je „previše zastrašujuća“.
23. 05. 2025. u 18:06

HRVAT POGINUO NA FRONTU U UKRAJINI: Bio oficir francuske vojske, borio se u Lugansku
TONI Herceg, Hrvat iz Bosne i Hercegovine i oficir francuske vojske, poginuo je 6. maja u Luganskoj oblasti u Ukrajini.
23. 05. 2025. u 17:00
Komentari (0)