TAČIJU "SVEDOK" MRTVA OLBRAJTOVA: Odbrana bivšeg lidera OVK traži i iskaze troje pokojnika
ADVOKAT nekadašnjeg lidera terorističke OVK Hašima Tačija Pjer Rišar Prosper saopštio je da će svedočenja nekadašnje sekretarke SAD Medlin Olbrajt, ambasadora Ričarda Holbruka i senatora Roberta Dola biti korišćena u iznošenju odbrane. Ova američka trojka nije među živima pa će se, ako bude dozvoljeno, pred Specijalnim sudom u Hagu gde je Tači optužen za ratne zločine i protiv čovečnosti, koristiti ranije pisane izjave ovih albanskih lobista i protivnika Srba.
Foto: EPA
- Imamo stalnu komunikaciju, rekli su da obrađuju zahtev. Oni su veoma dobro informisani u vezi sa zapisnicima, nekim pojašnjenjima i pitanjem ovih svedoka. Dakle, imamo široku listu svedoka, ne mogu da navedem ta imena javno, ali radi se o veoma poznatim osobama, kao što su nekadašnja državna sekretarka SAD Olbrajt, pregovarač Holbruk, senator Bob Dol i drugi. Informacije koje imamo su oslobađajuće i veoma je važno staviti ih u kontekst - rekao je Prosper o dopisivanju sa sudom.
Za korišćenje njihovih svedočenja mora da se traži i dozvola Vlade SAD, a Prosper je istakao da se u pismu koje je dobio od američke vlade navodi da ne mogu da predvide vreme kada će doneti odluke, ali rade maksimalno brzo.
U procesu su osim Tačija optuženi i bivši čelnici OVK Kadri Veselji, Redžep Seljimi i Jakup Krasnići. Terete se za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, nezakonita lišavanja slobode, mučenja, te najmanje 102 ubistva Srba, nealbanaca i "nelojalnih" Albanaca, u 42 ilegalna zatvora tzv. OVK na KiM i u severnoj Albaniji, između marta 1998. i septembra 1999. godine. Više od 140 žrtava dobilo je odobrenje da bude deo postupka. Tužilaštvo je izvelo svedoke, a u narednom periodu se čeka iznošenje dokaza odbrane.
Preporučujemo
GOVORILI SU DA VUČIĆ PANIČI I IZMIŠLjA! Velika Britanija spremna za rat, svet u panici
11. 04. 2026. u 07:12
SRBIN NA ČELU SLOVENAČKOG PARLAMENTA: Ana Brnabić čestitala Zoranu Stevanoviću
10. 04. 2026. u 19:46
CNN OBJAVIO DA JE IRAN PROGLASIO VELIKU POBEDU, TRAMP POLUDEO Saopštenje je velika prevara, nadležni utvrđuju da li je počinjeno krivično delo
IRAN je saopštio da je ostvario veliku pobedu i primorao Sjedinjene Američke Države da prihvate njegov plan u 10 tačaka, navodi se u saopštenju Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost Irana koje su preneli državni mediji, tvrdi CNN. Tramp je na obajvu CNN-a ekspresno reagovao i optužio ih za prevaru.
08. 04. 2026. u 02:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
SAŠI OTKRIVENO TEŠKO OBOLjENjE Doktor ostao u čudu: "Ovo nisam video u zadnjih 20 godina"
"OD srednje škole muku mučim s tim..."
10. 04. 2026. u 09:52
Komentari (0)