SVEDOČIĆU I NA SUDU AKO TREBA: Veselin DŽeletović, autor romana o "žutoj kući", odgovara na prozivke kosovskih Albanaca
POSLE najave da će po romanu Veselina Dželetovića "Srpsko srce Johanovo" o zločinama u ozloglašenoj "žutoj kući" američki reditelj Pol Kampf snimiti film, autor knjige susreo se sa brojnim osporavanjima sa albanske strane.

Veselin Dželetović
Najnovije u tom nizu došlo je od advokata Ramuša Haradinaja, Arianita Kocija, koji je Dželetovićev roman nazvao "tipičnom srpskom propagandom". Ovaj kosovski advokat je čak poručio Specijalizovanom tužilaštvu u Hagu koje istražuje slučaj "žute kuće" da za svedoka pozove i Dželetovića, budući da je njegov roman zasnovan na istinitim događajima.
- Naravno da bih prihvatio poziv tužioca. Jedva čekam da me pozovu. Želim da se istina čuje - komentariše, za "Novosti", Dželetović, a Kociju poručuje: - Upravo završavam novi roman koji opisuje druge zločine Albanaca, poput onih u Belom Polju, kod Peći, pa se nadam da će i njega pročitati!
"Srpsko srce Johanovo" Dželetović je napisao u dahu na osnovu ispovesti Nemca kome je u "žutoj kući" presađeno srce srpske žrtve, a koji potom dolazi na Kosovo u potrazi za odgovorima.
- Moramo da govorimo o stravičnim stvarima koje su se desile, a i da pokrenemo pitanje svedoka zločina kojih ima, ali su uplašeni i zastrašeni. Svaka reč u mojoj knjizi je istinita i spreman sam to da ponovim i na sudu. Ako ćutimo o zločinu, mi smo saučesnici, a o albanskim zločinima nad srpskim civilima i ilegalnoj trgovini organima se dugo ćutalo.
Dželetović kaže da su albanski kosovski zvaničnici navikli na ćutanje o srpskim žrtvama i "sad ih boli što se o tome piše".
- Doskoro su oni za zapadne sile bili dobri momci, a sada su počeli da istražuju njihove zločine. Mada bismo mogli da pitamo šta su čekali dosad, ipak je važno da su pokrenute te priče, jer nas ranije niko nije slušao. Ima svedoka za sve zločine, svaka majka kojoj su oteli dete ili muža dobro pamti i prepoznaje komšije, zna imena i prezimena ljudi koji su odveli njene najmilije - objašnjava autor.
NOVA PRIČA O SRPSKOM STRADANjU
DžELETOVIĆEV novi roman takođe je zasnovan na istinitom događaju. Glavni junak je Miloš Ćirković, koji je ostao sam u Belom Polju, kod Peći.
- To je još jedna tužna priča o srpskom stradanju. Miloš je branio kuću do svoje smrti, nije hteo da napusti svoje ognjište. Kroz priču o njemu dotakao sam se i drugih zločina koji su se dogodili u tom selu, surovih ubistava i silovanja, i sve to "u doba mira" na Kosovu - kaže autor.

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

"SA RAČUNA PODIGNUT OGROMAN NOVAC, KONTEJNER NESTAO" Lanetova ćerka iznela nove tvrdnje o imovini pokojnog oca
PROŠLO je četiri godine od smrti legende našeg glumišta, Milana Laneta Gutovića, koji nas je napustio 25. avgusta 2021. u 75. godini.
02. 09. 2025. u 21:21
Komentari (6)