KAKO JE PAO MILO: Udar na SPC srušio Đukanovića - svi detalji izbornog dana u Crnoj Gori
REŽIM Demokratske partije socijalista i Mila Đukanovića je pao i on treba da pakuje kofere, u političkom i svakom drugom smislu.
Ovu poruku poslali su sinoć, sat nakon zatvaranja birališta u Crnoj Gori lideri opozicionih stranaka, pozivajući građane da ostanu kod svojih kuća, kako se ne bi produbljivale podele i sukobi koji mesecima potresaju ovu državu.
Slede Socijademokrate sa 4,2 odsto i tri poslanika. Isto toliko osvojili su i Bošnjaci, a dve albanske liste dobile su po jedan mandat. Cenzus je prešao i SDP i dobio 3,1 odsto i dva mandata. Hrvatska građanska inicijativa nije uspela da osvoji 0,35 odsto, koliko je manjinskim strankama bilo potrebno za mandat.
Za 81 poslanički mandat juče se borilo 11 lista.
- Režim je pao. Desila se sloboda. Nakon 31 godine jedne apsolutne vlasti moralo se desiti i ovo. Ako pogledamo rezultate takvi su da 42 poslanika pripadaju opoziciji, a 39 svim ostalim", kazao je Krivokapić.
On je rekao da ta koalicija ne želi revanšizam i još jednom pozvao pristalice da ostanu večeras u svojim kućama.
- Crna Gora je podeljena po svim šavovima i ako mi danas ne priužimo tu ruku pomirenja onda je nećemo nikad ni pružiti. Mi vam je pružamo - rekao je Krivokapić.
On je rekao da ova koalicija nudi svim nacionalnim strankama da priđu pobedniku, "ne zato što želimo da imamo bilo koga sa nama nego ne možemo graditi Crnu Goru drugačije".
- Crna Gora je majka svih nas - rekao je on u izbornom štabu. - Molim, kumim sve građane Crne Gore da ostanu u kući da ne nasedaju na moguće provokacije. Pobeda se može slaviti dostojanstveno. Mi ne želimo revanšizam, hrišćani se nikad ne revanširaju, ali svi koji su odgovorni za stanje beznađa u državi moraju da snose odgovornost. Dosta je prevara, nama treba budućnost.
Već prvi preliminarni rezultati po zatvaranju birališta pokazali su da je razlika u podršci između DPS - "Odlučno za Crnu Goru Milo Đukanović" i opozicione "Za budućnost Crne Gore" tesna, oko jedan odsto i da je na pomolu prava drama. Ali, kako je odmicalo veče brojke su bile neumoljive - opozicionim listama u zbiru je davano 41 do 42 poslanika, što je dovoljna većina za formiranje vlade. Jedna za drugom nizale su se i vesti o gradovima u kojima je Đukanović izgubio - Podgorica, Nikšić, Bijelo Polje, Berane, Andrijevica... U Budvi je DPS potučen do nogu, a opozicija je osvojila tri puta više glasova. Đukanović je izgubio u zatvoru u Spužu, a pobedu nije slavio ni u svom rodnom mestu, nikšićkoj mesnoj zajednici Rastovci.
Poslanik koalicije "Mir je naša nacija" Vladimir Pavićević rekao je da je vladajući DPS bukvalno nokautiran u više crnogorskih opština i da opozicija ima istorijsku šansu da razvlasti DPS.
O gradovima koje su pali u pola glasa se govorilo u izbornom štabu DPS, iako su u prvom zvaničnom obraćanju proglasili pobedu. Nela Bukčević Savković posle zatvaranja birališta rekla je da je na osnovu 60 odsto obrađenog materijala ova koalicija osvojila 37,8 odsto i da na osnovu toga može da formira vlast sa tradicionalnim koalicionim partnerima:
- Nije prvi put da čujemo opoziciju da proglašava pobedu odmah nakon zatvaranja birališta.
Te podatke objavio je Centar za demokratsku tranziciju odmah po zatvaranju birališta, ukazujući da je na birališta izašlo skoro tri odsto više birača nego na izborima 2016. Veliku izlaznost mnogi su još tokom dana tumačili kao prednost za opozicione liste koje su uoči izbora najavljivale pobedu u slučaju da na birališta izađe više od 65 odsto građana sa pravom glasa.
Veliki odziv građana bio je vidljiv od ranih jutarnjih sati jer su se od otvaranja birališta u većini gradova ispred glasačkih mesta stvarali dugi redovi. Na to su, pored velikog broja onih koji su se odazvali pozivu daglasaju, uticale i epidemiološke mere, zbog kojih je morala da se poštuje distanca između birača.
U Pljevljima je do 16 časova glasalo čak 75 odsto upisanih građana sa pravom glasa. U Nikšiću je izlaznost do 16 bila 71,05, a u Beranama 68,8 odsto.Najmanja izlaznost bila je u sredinama gde je Đukanović do sada tradicionalno imao veliku podršku, a to su manjinske sredine u kojima žive Albanci, Bošnjaci i muslimani i koji su mu donosili prevagu na izborima. Izborni dan protekao je bez većih incidenata, iako su tenzije u Crnoj Gori već mesecima podgrejane, zbogusvajanja kontroverznog Zakona o slobodi veroispovesti i protesta i litija za odbranu srpskih svetinja širom zemlje.
Međutim, na biračkim mestimazabeležena su mnogobrojna kršenja izbornog procesa, od verbalnih sukoba, protesta što glasača nema u biračkom spisku, javnog isticanja za koga seglasa, pa sve do zabrane da se ostvari biračko pravo.Tenzije je dodatno podiglo i to što nekoliko sati, u periodu između 13 i 16, nije bilo nikakvih podataka o izlaznosti, iako su se pre togacrnogorski Centar za demokratsku tradiciju i Centar za monitoring i istraživanja, redovno oglašavali o broju izašlih birača.
Po mnogima, na veliku mobilizaciju birača, pogotovo apstinenata, uticale su poruke crkvenih velikodostojnika, mitropolita crnogorsko-primorskogAmfilohija i episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija, da svi izađu na izbore i glasaju protiv vlasti koja je donela sporni Zakon i upornoinsistira na primeni tog bezakonja.Mitropolit Amfilohije glasao je u ranim jutarnjim satima na Cetinju. Na pitanje "Novosti" očekuje li da Crna Gora posle današnjeg dana bude ista,mitropolit je rekao da očekuje da mir i Hristova ljubav budu sa svim žiteljima Crne Gore, posebno onima koji učestvuju na izborima:
- To je ono što želim i što svima prenosim kao blagoslov Svetog Petra Cetinjskog.Vladika je dodao i da ne veruje da će biti bilo kakvih nemira.
Iako je većina političkih aktera sa birališta poslala poruke da je važno da glasanjeprotekne u miru, aktuelni predsednik Crne Gore i lider DPS, Milo Đukanović, nije propustio da i nakon ubacivanja listića u kutiju oštro napadne Srbijuda se meša u unutrašnja pitanja.
- Tenzije se pokušavaju indukovati sa adresa koje su van Crne Gore. Prošli smo kroz takva iskušenja više puta, tako da ne vidim nikakvu opasnost postabilnost i sigurnost Crne Gore. A ko su te adrese, pokazaće se samo kroz naredne dane. Valjda svi registrujemo taj stampedo koji traje od decembraprošle godine i u kome učestvuje kompletna medijska i politička scena Srbije. Verovatno bismo pincetom sa te scene mogli da pronađemo nekog ko utome ne učestvuje - rekao je Đukanović upitan da li misli i na zvanični Beograd.
Preporučujemo
"TRAMP BIO OPSEDNUT TIME" Merkelova otkrila brojne tajne pred izlazak njenih memoara
BIVŠA nemačka kancelarka Angela Merkel u intervjuu pred izalazak njenih memoara govorila je, između ostalog, o tome šta novoizabrani predsednik SAD misli o nemačkim automobilima, otkrila da li su joj bile poznate namere ruskog predsednika Vladimira Putina i kako je pokušavala da spreči "invaziju na Ukrajinu", navela je ko joj je pomogao da izbegne regrutaciju za Štazi i šta bi trebalo da uradi njena partija kako bi pobedila na predstojećim izborima u Nemačkoj.
23. 11. 2024. u 16:52
BRITANCI OBJAVILI ZASTRAŠUJUĆU MAPU: "Orešnik" može da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta (MAPA)
BRITANSKI list "Dejli mejl" ocenio je da bi balistička raketa "orešnik" mogla da stigne do bilo kog evropskog grada za manje od 20 minuta.
23. 11. 2024. u 15:58
POTPREDSEDNIK SAD UMRO TOKOM ODNOSA: Bio sa 50 godina mlađom ljubavnicom, Bela kuća nije znala kako da saopšti vest o smrti
BIO JE to 27. januar 1979. godine. U 1 ujutro, portparol porodice Nelsona Rokfelera objavio je zvaničnu izjavu za štampu. Bivši potpredsednik preminuo je U 71 godini života ranije te večeri.
22. 11. 2024. u 18:36
Komentari (14)