AMERIKANCI OŠTRO REAGOVALI NA POTEZ PRIŠTINE: Hoti se obratio paničnim saopštenjem, Vašington neće da nadgleda izbor tužilaca
AMBASADA SAD u Prištini oštro je reagovala na proces izbora novih članova Tužilačkog saveta (tzv.) Kosova i glavnih tužilaca, te saopštila da će, „zbog netransparetnog i funkcionalno poremećenog“ procesa, „prestati da ga nadgleda“.
Foto: EPA
Ambasada SAD je, kako pišu prištinski mediji, oštro reagovala, saopštivši da je proces izbora funkcionalno poremećen, jer mu nedostaju transparentnost i u sukobu je interesa, prenosi Tanjug.
Zbog toga, iz američke ambasade najavljuju „da neće nastaviti da nadgledaju takav proces“.
- Budući da se dalje učešće ambasade može pogrešno protumačiti kao odobrenje ovog funkcionalno poremećenog sistema, nećemo učestvovati. Tužioci treba da budu izabrani na osnovu kvalifikacija, a ne na osnovu pripadnosti i povezanosti sa politikom - navodi se u saopštenju.
Ističe se da su promene pravnog okvira na kojima se zasniva Tužilački savet neophodne kako bi se uspostavila transparentnost i pravda u sistemu.
- Pozivamo sve strane da podrže napore Ministarstva pravde da odmah završi Funkcionalni pregled - odaje se u saopštenju.
Premijer privremenih prištinskih institucija Avdulah Hoti izrazio je večeras zabrinutost nakon što je iz ambasade SAD saopšteno da će se povući iz procesa izbora članova tužilačkog saveta (tzv.) Kosova i glavnih tužilaca.
- Duboko sam zabrinut zbog odluke američke ambasade da se povuče iz praćenja procesa izbora glavnih tužilaca i članova kosovskog tužilačkog saveta. Njihovu zabrinutost treba shvatiti ozbiljno - objavio je Hoti na Fejsbuku.
Istakao je da samo transparentan proces, bez ikakvog sukoba interesa ili političkog uticaja, obezbeđuje izbor na osnovu zasluga.
Hoti je naglasio da vlada preko ministarstva pravde „radi na reformi pravosuđa, uključujući proveru kandidata“
Preporučujemo
DžIHADISTI VRBUJU U SRBIJI: Dramatično upozorenje Europola, evo ko je najveća pretnja
09. 10. 2020. u 19:46
IZABRAN NOVI ŠEF KANCELARIJE ZA KOSOVO I METOHIJU: Petković će zameniti Marka Đurića
09. 10. 2020. u 13:29
RAMA JE SVE UPROPASTIO: Nervoza u Tirani zbog poteza albanskog premijera
09. 10. 2020. u 10:21
JEDNA GREŠKA IH KOŠTALA ŽIVOTA: Otkriven urok nesreće u kojoj su stradali Ana Radović i njen prijatelj (FOTO)
AUTOMOBIL sa telima Ane Radović (20) i Aleksandara Masalušić (37) pronađen je juče na magistralnom putu Požega-Čačak, a prve informacije iz istrage ukazuju da je uzrok teške nesreće prebrza vožnja, odnosno neprilagođena brzina uslovima na putu.
27. 11. 2025. u 18:47
U HITNOJ POMOĆI SE JAVILI NA POZIV SA ANINOG TELEFONA: "Novosti" otkrivaju šta se dešavalo nakon strašne nesreće kod Čačka
ANA Radović (20) iz Čajetine i njen prijatelj Aleksandar Masalušić (37) poginuli su u teškoj saobraćajnoj nesreći u Ovčarsko-kablarskoj klisuri, kada su se survali sa puta Čačak-Požega, a nakon nesreće sa Aninog telefona "ajfon" upućen je poziv hitnoj pomoći, saznaju "Novosti".
27. 11. 2025. u 14:19
OLIVERA SMENjENA: Novi urednik na RTS - muž poznate pevačice, dugo je na javnom servisu
NA TOJ poziciji u RTS-u je godinama unazad bila Olivera Kovačević.
26. 11. 2025. u 12:55
Komentari (3)