DAN POBEDE NAD FAŠIZMOM: Delegacije danas kod spomenika i spomen-obeležja u Kruševcu
VIŠE delegacija položilo je cveće i vence na spomen obeležja u Memorijalnom kompleksu Slobodište i na Spomenik crvenoarmejcima u Kruševcu povodom Dana pobede nad fašizmom.
Foto: GU Kruševac
Gradonačelnica Jasmina Palurović i predsednik Skupštine grada Predrag Vukićević, učinili su to u ime Grada Kruševca.
Delegacije Grada, SUBNOR-a i Udruženja penzionera “Car Lazar” su prvo položile cveće na humke streljanih na Slobodištu, dok su na Spomenik crvenoarmejcima, pored gradskog i skupštinskog rukovodstva, počast odale i delegacije Rasinskog upravnog okruga, Vojske Srbije, Udruženja rezervnih vojnih starešina, SUBNOR-a, Udruženja ratnih vojnih invalida, Udruženja vojnih penzionera, Udruženja penzionera „Car Lazar“, Gradski odbor SPS, Udruženja za negovanje slobodarskih tradicija i Udruženja srpsko-ruskog prijateljstva „Sveslavica“.
Kako se podseća u saopštenju Gradske uprave povodom Dana pobede nad fašizmom, 9.maja 1945. godine, nacistička Nemačka potpisala je kapitulaciju, a istoga dana 1950. godine, francuski ministar Rober Šuman predstavio je predlog organizovanja Evrope, zasnovan na principima mira, razumevanja, tolerancije i saradnje, poznat kao Šumanova deklaracija.
Drugi svetski rat bio je najtragičniji oružani sukob u istoriji čovečanstva. Stradalo je 50 miliona ljudi, od kojih su 30 miliona bili civili. Jugoslavija je evidentirala oko 1,7 miliona žrtava. U ratu je učestvovala 61 država sa 110 miliona vojnika.
Preporučujemo
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)