ISPUNJEN DUG PREMA MATIJI BANU: Monument književniku, diplomati, političaru juče otkriven na platou ispred zgrade Opštine Čukarica (FOTO)
POSLE toliko godina, u ovom svečanom danu, ispunjen je dug prema Matiji Banu, jer je ovaj spomenik uzdar za sve što nam je ostavio, na ponos cele Čukarice.

Foto Z. Jovanović
Ovako je juče, akademik SANU, istoričar umetnosti i vrsni poznavalac dubrovačke književnosti Zlata Bojović, na otkrivanju monumenta ispred zgrade Opštine Čukarica, okončala besedu o književniku, diplomati, političaru Matiji Banu.
Statua izlivena u bronzi visine 2,25 metara, delo vajara Ranka Đankovića, ubuduće će krasiti plato na Banovom brdu, koje je po Matiji i ponelo ime.
Podsećajući da je posle odlaska iz Dubrovnika i boravka u Carigradu, u prestonicu došao sa svega 26 godina i tu ostao ceo svoj vek, akademik Zlata Bojović je navela:
- Matija Ban je odmah našao svoje mesto u kulturnom, javnom i političkom životu Srbije.
- Bio je blizak dvoru, održavao je i veze sa rodnim mestom, išao na poludiplomatske misije u Zagreb, Zadar, na Cetinje u posetu Njegošu, kasnije knezu Danilu, u Carigrad.
Smirio se tek kao šef tada moderne institucije Presbiroa 1861. godine, gde je kao publicista proveo skoro dve decenije, do penzionisanja 1878. godine. Poživeće potom još četvrt veka, udaljen od političke i društvene bure svoga vremena, uglavnom na imanju izvan grada.

Foto Z. Jovanović
Kuće u kojima je živeo Matija Ban s vremenom su srušene i danas se sa sigurnošću ne zna gde su bile, a neposredni potomci su nestali.
- Uprkos tome, on nikada nije otišao sa svog Banovca - kaže Bojovićeva.
- Njegovi vidljivi i nevidljivi tragovi ostali su tokom 120 godina posle njegove smrti, u generacijama se spominju i sreću na svakom koraku. Svi oni su doveli do današnjeg dana.
Ideja o podizanju spomenika velikom srpskom književniku javila se pre osam godina, kada je Zlata Bojović dobila nagradu Grada Beograda za knjigu "Istorija dubrovačke književnosti".

Ranko Đanković, Foto Arhiva
- Da nije bilo te knjige i te rasprave, mnogi znameniti Srbi iz Dubrovnika ne bi dobili ulice - istakao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić, koji je sa predsednikom opštine Čukarica Srđanom Kolarićem otkrio spomenik.
- Ulice su dobili Medo Pucić, Antun Fabris, Luka Zore, Ivan Stojanović, Nikša Gradi...
Spomenik Matiji Banu je "zakasnio" možda i čitav vek, ali nikada nije kasno da se setimo važnih ljudi i svih koji su uradili nešto dobro za našu zemlju i grad. Nama je pripala čast da budemo generacija koja je zahvalila Banu za sve što je uradio za naš narod.

Zlata Bojović, Foto Z. Jovanović
IZRADA PRE ŠEST MESECI
KAKO je za "Novosti" istakao vajar Ranko Đanković, brzo je uspostavljen kontakt sa Gradom, urađena je skica, a pre šest meseci počela je izrada spomenika. Statuu je u saradnji sa Đankovićem radio i vajar Ivan Marković. Izradu spomenika finansirali su zajedničkim sredstvima Grad Beograd i Opština Čukarica.

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

VRTOGLAVA SUMA: Koliku nacionalnu penziju prima Ljiljana Blagojević
JEDNA od naših najistaknutijih dramskih umetnica Ljiljana Blagojević otišla je u penziju, a nalazi se među dvadesetčetvoro umetnika, koji će primaju nacionalnu penziju za doprinos kulturi.
07. 06. 2025. u 11:30
Komentari (0)