NI NAJGORI UPRAVNIK ZGRADE NIJE IZGUBIO LICENCU: Privredna komora Srbije dobila 553 žalbe na upravitelje

A. VOJINOVIĆ

07. 11. 2022. u 14:30

SUDU časti Privredne komore Srbije od 2019. do 28. oktobra ove godine stigle su 553 žalbe na rad profesionalnih upravnika, od kojih su najviše primedbi imali Beograđani - čak 70 odsto!

НИ НАЈГОРИ УПРАВНИК ЗГРАДЕ НИЈЕ ИЗГУБИО ЛИЦЕНЦУ: Привредна комора Србије добила 553 жалбе на управитеље

Sa dodele prvih licenci 2017. godine, Foto Tanjug

Međutim, iako pritužbi od primene novog Zakona o stanovanju ne manjka, nijedan upravnik u ovom periodu nije izgubio licencu za rad. A spisak razloga zbog kojih stanari nisu zadovoljni svojim predsednikom stambene zajednice je sve duži - da su nedostupni, ne odgovaraju na njihove pozive i primedbe, ne obaveštavaju ih o promenama na zajedničkom računu, zatim da ratu za održavanje zgrade ne naplate isto vlasnicima stanova i korisnicima poslovnih prostora...

- U prijavama Sudu časti stanari ukazuju i na neizvršavanje odluka stambene zajednice, realizovanje nabavki na osnovu pisanih saglasnosti vlasnika posebnih delova bez zakazivanja i održavanja sednice skupštine stanara, nepostupanje po pravosnažnim rešenjima građevinske inspekcije, povećanje iznosa naknade za poslove profesionalnog upravljanja bez odlučivanja stambene zajednice, tajno obavljanje svih poslova upravnika preko druge osobe i mnoge druge - navode za "Novosti" u PKS.

- Najviše prijava podnosili su Beograđani, i to preko 80 godišnje, zatim slede Novi Sad, Niš, Pančevo, Kragujevac, Jagodina, Kruševac...

Iz PKS ističu da nijednom upravniku i pored odluka Suda časti i drugih sudova nije oduzeta licenca, niti su bili brisani iz registra profesionalnih upravnika (u registru ih ima 1.532, a aktivno je 853). Na lični zahtev ili usled smrti iz registra je bilo obrisano 27 upravnika.

- Nemamo saznanja koliko je upravnika razrešeno od primene novog Zakona jer ih dužnosti lišava stambena zajednica, a ne Sud časti. - objašnjavaju u PKS.

MANjE INTERESOVANjE

INTERESOVANjE za obavljanjem posla upravika u Beogradu je s godinama opada, pa je tako od početka ove godino PKS stiglo 100 zahteva za izdavanje licence, što je 30 odsto manje nego lane. Mnogi koji se usude da se upuste u ovu vrstu posla brzo odustanu kada shvate šta sve moraju da rade, mnogi ne izdrže pritisak, dok se nekima ne isplati. Za ovaj posao najčešće se prijavljuju stariji od 50 godina koji su ostali bez posla i ne mogu da nađu ništa drugo.

- Međutim, dešava se da upravnici nakon prijave raskinu ugovor sa tom stambenom zajednicom. U ovom periodu Sud časti je izricao mere društvene discipline u zavisnosti od težine učinjene povrede. Za teže povrede izricana je javna opomena na internet stranici PKS. U ostalim slučajevima bilo je reči o javnoj opomeni na upravnom odboru PKS, dok je najčešće, zbog postojanja naročito olakšavajućih okolnosti, privrednim subjektima bila izricana opomena.

Kritike na račun profesionalnih upravnika su veoma česte, pa su se tako prethodnih godina stanari u Beogradu često žalili što nemaju nikakvu komunikaciju sa njima, da služe samo za uzimanje novca građanima, mnogi su bili revoltirani jer nijednog upravitelja nisu mogli da zadrže ni nekoliko meseci, da su davali otkaze bez obaveštenja...

Svaka stambena zajednica mora da ima "menadžera", Foto D. Milovanović

 

- Nekoliko upravnika su nam promenili, a da nas nisu ni obavestili - kaže za "Novosti" Mirjana Z. iz Beograda. - Oni su zaduženi za krize koje se dese u zgradi i kada smo imali problema sa liftom ili vodom koja je curela nismo mogli ništa da završimo jer nisu mogli da podignu slušalicu, ili su nam kad smo pozvali rekli da više ne rade kod nas! A na sve to mi po zakonu moramo svakog meseca da plaćamo to isto održavanje zgrada da nas ne bi tužili!

Beograđani su se prethodnih godina najviše žalili na profesionalce, dok su sa upraviteljima bili složniji u zgradama u kojima je predsednik skupštine bio neko od stanara. Međutim, da ni stanari u minulim godinama nisu bili odgovorni pokazalo se i da mnogi redovno ne plaćaju održavanje zgrada, a umeju da podnesu žalbu.

- Mnogi od stanara ne izmiruju obaveze i ne učestvuju u radu sednice skupštine stanara, pa se dešava da takav stanar inicira postupak pred Sudom časti, iako su svi stanari zadovoljni radom upravnika i čak ne znaju za vođenje postupka pred ovim sudom.

 

ŽALE SE I KOLEGE

IAKO se na upravnike uglavnom žale stanari u poslednje vreme PKS je stiglo više prijava koje profesionalni upravitelji podnose protiv svojih kolega, koje se mogu okarakterisati kao nelojalna konkurencija u smislu kodeksa.

- Tu se pre svega misli na preduzimanje neprimerenih radnji usmerenih na raskid postojećih poslovnih odnosa između drugog organizatora i stambenih zajednica sa kojima je u ugovornom odnosu - ističu u Privrednoj komori Srbije.

BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

POGINUO FUDBALSKI REPREZENTATIVAC! Pre dve godine izbegao smrt pravim čudom, danas nije!