KANTE POD LANCE, SMEĆE U KONTEJNER: Žitelji Marinkove bare negoduju zbog uvođenja posuda za odlaganje đubreta

A. Z. Klisurić

12. 01. 2023. u 07:45

BEOGRAĐANI koji stanuju u delovima grada u kojima preovlađuju kuće, dobijaju od JKP "Gradska čistoća" zelene i plave kante za odlaganje otpada.

КАНТЕ ПОД ЛАНЦЕ, СМЕЋЕ У КОНТЕЈНЕР: Житељи Маринкове баре негодују због увођења посуда за одлагање ђубрета

Stanovnici Bulevara Peka Dapčevića, Foto N. Skenderija

Pola godine kasnije, koliko "Čistoća" smatra da je potrebno za navikavanje, zajednički kontejneri koji su pre podele kanti bili jedino odlagalište, uglavnom se povlače. Ta praksa, međutim, ne odgovara većini građana, jer smatraju da su kante velika obaveza, a i navikli su na zajedničke posude, ma kakve bile. Tako su i stanovnici Marinkove bare dobili oko Nove godine po dve kante, koje uglavnom još ne koriste, ali "novotariju" su dodatno obezbedili.

Krajem se, naime, proširila vest da nove sudove za komunalni i reciklabilni otpad neko krade, pa su ih, kako su se reporteri "Novosti" uverili, vezali lancima. Smeće zasad bacaju u kontejnere koji još nisu uklonjeni.

Povodom primedaba iz delova grada koji su ranije dobili kante, u nadležnom preduzeću kažu da je ovo najbolje rešenje, tvrdeći da je građanima tako lakše, a usluga je kvalitetnija.

Međutim, novi sistem teško prolazi u svim delovima grada, a u Marinkovoj bari, gde je sasvim svež, građani su ogorčeni. Ekipi "Novosti" su u Trubarevoj ulici, na obodu naselja, rekli da im novina ne odgovara jer za kantu moraju da plate 5.500 dinara ako nestane, što se, kažu, događa. Pojedini su ih stavili u dvorišta, a kapije ionako odavno drže zaključane. Oni bliži ulici, kante su opasali lancima.

- Ne dopada mi se ovaj način odlaganja đubreta jer ja živim sam i radim, nisam stalno kod kuće - žali se žitelj Marinkove bare.

- Kada su nam predali kante rekli su da moramo da platimo ako nestanu, što znači da bih ja morao da dežuram pored svoje da je neko ne bi ukrao. Čuli smo i da su našim komšijama u Peka Dapčevića ukrali nekoliko. Većini komšija ovo ne odgovara, a i Trubareva ulica je uska, jedva se mimoiđu dva vozila, šta ako ih neko ošteti.

Stanovnici Trubareve čuvaju kante, Foto N. Skenderija

Jedna sugrađanka kaže da su sada dobili samo obavezu više. Iako ekipe "Čistoće" prazne kante ponedeljkom, ona i njen suprug penzioner nisu videli da je kamion "Čistoće" prolazio njihovim krajem.

- Komšinica je odmah počela da koristi kantu i iznela je na ulicu, ali je niko nije ispraznio, pa je punu kantu vratila u dvorište i sad ide na kontejner. I mi ćemo tamo da odlažemo smeće dok ih ne ukinu. Bilo je i komšija koje nisu želele da preuzmu kante, mada ne znam šta će da rade kada prođe ovaj "probni" period - kaže naša sagovornica.

PRIMERI SA LEDINA, MILjAKOVCA...

ŽITELjI naselja Ledine pre nekoliko godina imali su problema sa promenom sistema odlaganja otpada. Kada su građani dobili nove kante, kod okretnice 71, gde su nekada stajali kontejneri, "nikla" je deponija. Po navici su oni ovde odlagali đubre. U naselju Miljakovac 3 dogodila se slična situacija, pa su na mestima gde su nekada bile velike kante građani nastavili da odlažu otpad. Pojedini nisu ni imali gde drugo, jer žive u zgradi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

RODŽERE, ŠTA TI SE DESILO?: Navijači u neverici kako Federer sada izgleda (FOTO)