NOVI "KROJ" ZA OBOD ČUKARICE: Na ranom javnom uvidu elaborat za razvoj Velike Moštanice i Pećana
NA ranom javnom uvidu trenutno se nalazi elaborat za rani javni uvid, kojim su obuhvaćena naselja Velika Moštanica i Pećani.
Dokumentacija
Kako se navodi u dokumentaciji, ovim planom obuhvaćeno je oko 757 hektara, a cilj je da se ustanove pravila uređenja i građenja. Urbanizacija ovog dela Čukarice podrazumeva gradnju nove škole, predškolske i zdravstvene ustanove, izgradnju pijace.
Jedan deo plana obuhvata područje od 645 hektara u Velikoj Moštanici i oko 112 hektara u Pećanima. U ovom delu Beograda ima mnogo aktivnih klizišta, pa je ovo jedan od problema koji bi mogao da utiče na urbanizaciju dva čukarička naselja. Kuće koje su tamo igrađene pretežno su smeštene uz glavne saobraćajnice, a na mestima gde su klizišta zastupljene su zelene povrišine.
Žalbe se podnose do 7. avgusta
ELABORAT za rani javni uvid biće pred građanima do 7. avgusta u zgradi Gradske uprave. Beograđani mogu da pregledaju dokument svakog radnog dana od 9.00 do 18.00. Zainteresovani građani mogu dostaviti svoje mišljenje i zamerke u pisanoj formi Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove do 7. avgusta.
- Prirodna ograničenja uticala su na nisku gustinu stanovanja, parcelacija je nepravilna i ima dosta objekata koji su spontatno izgrađeni u naseljima - navodi se u dokumentaciji. - Trenutno stanje i izgled naselja datira iz vremena kada su ovde građene vikendice. Prema poslednjem popisu u ovim naseljima živi 4.100 stanovnika. Trenutno je najviše porodičnih kuća. U okolini naselja su Sremački rt, Gorica i Lipovica i ove šume su važan element zelene infrastrukture. Brojne su zelene površine koje treba očuvati.
U Velikoj Moštanici, sa postojećih 3.506 stanovnika, broj bi mogao da naraste na 8.336, pa bi bilo neophodno obezbediti predškolsku ustanovu u kojoj bi moglo da se smesti 613 dece.
U Pećanima bi moglo da živi 1.416 žitelja, a u tom slučaju bi bila oko 104 predškolca. Planirana je izgradnja dve predškolske ustanove u Velikoj Moštanici i jedne u Pećanima. Postojeći depadans u OŠ "Branko Radičević" bio bi rekonstruisan. Nova osmoletka bila bi izgrađena u Pećanima i ona bi pozitivno uticala na razvoj ovog područja. U Velikoj Moštanici bi takođe bila izgrađena jedna osmoletka i proširena postojeća. Osim obrazovnih ustanova, potencijalno povećanje broja stanovnika bi stvorilo potrebu i da se izgradi zdravstvena stanice u oba naselja. Osim ovih ustanova, bio bi izgrađen i dom kulutre, nova pijaca i bilo bi prošireno groblje.
Restoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTO
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
FARMER OSTAVIO 5 KRAVA NA PUSTOM OSTRVU: 130 godina kasnije naučnici nisu mogli da veruju šta vide
PRIČA o pet krava ostavljenih na izolovanom ostrvu Amsterdam u Južnom okeanu prerasla je u jedno od najneobičnijih poglavlja moderne biologije.
14. 05. 2026. u 14:24 >> 20:55
Komentari (1)