POMOĆ ZA MLADE U SUKOBU SA ZAKONOM, PORODICOM, ŠKOLOM: Otkrivamo kako će da izgleda dnevni boravak za decu sa problemima u ponašanju
PRESTONICA će dobiti dom za maloletnike koji su u sukobu sa roditeljima, školom, društvom ili zakonom.

Foto Shutterstock
Na nedavno održanoj sednici Skupštine Grada, usvojena je inicijativa gradskog Sekretarijata za socijalnu zaštitu da se u Beogradu otvori dnevni boravak za decu i mlade koji imaju problematično ponašanje.
Korisnici ove usluge, koja će biti o trošku Grada, namenjena je deci uzrasta od sedam do 18 godina, koji manifestuju probleme u ponašanju i u ovu ustanovu dolaziće na inicijativu roditelja, staratelja ili odgovarajuće institucije, a po proceni organa starateljstva. Takođe, u ovaj dnevni boravak dolaziće mladi od 14 do 18 godina, odnosno do 21 godine po odluci tužilaštva ili sudova u okviru primene vaspitne mere, naloga ili posebne obaveze. Odnosno, to je institut za pomoć i podršku krivično neodgovornoj deci, učiniocima krivičnih dela.
Dnevni boravak ove vrste detetu i mladoj osobi daje mogućnost da kroz brojne aktivnosti i pozitivne interakcije sa drugim osobama, uz nadzor uspostavi odnos sa pozitivnim vrednostima sredine kojoj pripada, ojača svoje kapacitete, prevaziđe prisutne rizike, te stekne pozitivna iskustva koja u budućem životu mogu biti model rešavanja problema. Rizik od ponavljanja ili napretka problematičnog ponašanja postaće minimalan, odnosno zanremarljiv.
- Ova usluga socijalne zaštite ima svrhu da prevenira maloletnički kriminalitet i druge oblike štetnog ponašanja dece i mladih, te predstavlja pomoć da mlade osobe postanu dobro integrisane i korisne sebi i društvu - piše u Odluci. - Preventivnog karaktera, ove aktivnosti doprineće daljem razvoju kapaciteta dece i mladih sa problemima u ponašanju, bez stigmatizacije njih i njihovih porodica uz ravnopravan tretman u društvu.
Deca i mladi koji budu dolazili u ovu ustanovu, učestvovaće u raznim edukativnim, radno - okupacionim, savetodavno - terapijskim, edukativnim, sportskim i rekreativnim aktivnostima u skladu sa njihovim potrebama, sklonostima i sposobnostima, tako da se ne ometa njihovo školovanje ili odlazak na posao.
Odluku o otvaranju ovakvog dnevnog centra pozdravio je i gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić. On je pojasnio da u gradu ne postoji takva usluga, koja bi omogućila određene tretmane, razgovore i aktivnosti. To je, prema njegovim rečima, jedan od uzroka vršnjačkog nasilja.
- Usluge centra biće besplatne i tu će moći da dolaze deca u pubertetu koja imaju problema, a prepuštena su samo roditeljima. Tako bi se prevazišao period koji nije beznačajan u njihovom odrastanju - poručio je Šapić.
Preporučujemo

ŠOJGU UPOZORAVA: Taj potez bi mogao dovesti do trećeg svetskog rata
SEKRETAR Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu upozorio je da bi uvođenje mirovnjaka na istorijske teritorije Rusije moglo dovesti do trećeg svetskog rata.
24. 04. 2025. u 19:46

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

USTAŠLUK NA DELU I Hrvatski kardinal veliča Tompsona - totalno ludilo u Hrvatskoj
KOLIKO je Hrvatska ogrizla u mržnji prema Srbima govori činjenica da je čak i tamošnji kardinal govorio o koncertu Topsona poznatog po pesmama koje veličaju klanje Srba.
24. 04. 2025. u 17:01
Komentari (0)