"LISTE ČEKANJA" ZA PREMEŠTAJ: Popularne srednje škole u Beogradu primile na desetine zahteva za naknadni upis učenika u prvi razred
IAKO školska godina već uveliko traje, učenici koji nisu raspoređeni u željene škole strpljivo čekaju da li će se osloboditi neko mesto, kako bi upisali obrazovni profil koji im je bio u vrhu liste želja.

Medicinska škola u Deligradskoj, Foto M. Anđela
Reč je o popularnim školama, a u kancelarijama direktora na "listi čekanja" je na desetine molbi. Najviše je onih koje su napisali đaci koji su, izgleda, precenili svoje mogućnosti i nisu uspeli da upišu neku od gimnazija.
Kako je nedavno potvrdilo Ministarstvo prosvete, upisna kvota u srednjim školama je, poslednjih godina bila uvećana za oko 12 odsto.
Reč je učenicima kojima su nadležni dali "zeleno svetlo" da mogu da se upišu u školu u koju nisu uspeli u prom upisnom krugu.

Druga ekonomska škola, Foto A. Stanković
- Pozitivo smo rešili 15-tak zahteva učenika koji su konkurisali za neki od mašinskih obrazovnih profila - kaže Nenad Mladenović, direktor Tehnoart Beograd - Škole za mašinstvo i umetničke zanate. - U tim odeljenjima nismo upisali dovoljno đaka, pa je bio moguć dodatno ih popuniti. Što se tiče, umetničkih zanimanja imamo oko 20- tak nerešenih zahteva učenika koji žele da se prebace iz drugih škola sa ovim smerovima kod nas.
Prema rečima Marije Miletić, direktrke Četrnaeste beogradske gimnazije, podneto je oko 90 molbi, što bi značilo upis još tri dodatna odeljenja. Direktor Druge ekonomske škoe Dejan Nedić, nam je potvrdio da je "na čekanju" oko 40 zahteva.
VEĆA KVOTA
Kako je nedavno potvrdilo Ministarstvo prosvete, upisna kvota u srednjim školama je, poslednjih godina bila uvećana za oko 12 odsto.
Reč je učenicima kojima su nadležni dali "zeleno svetlo" da mogu da se upišu u školu u koju nisu uspeli u prom upisnom krugu.
- Imamo oko 40 zahteva za naknadni upis - kaže Predrag Jovanović, direktor Medicinske škole "Beograd. - Dešava se da bude po nekoliko ispisa. Radi se, uglavnom, o učenicima kojima je naša škola bila četvrta ili peta na listi želja, a na prva tri mesta su naveli neke od gimnazija pa su se, posle početka škole, prebacili tamo. Kada se učenik ispiše, na to mesto upišemo nekog od đaka koji je uputio molbu. Prethodno razgovaramo sa roditeljima i učenikom.
Prosvetni zakoni dozvoljavaju upis i preko utvrđenog broja đaka ali, samo u slučajevima kada za to odobrenje da Ministarstvo prosvete. U takvim situacija se školi šalje dopis u kome se navodi da se "učenik upućuje i upisuje preko broja određenog upisnom kvotom". Pri naknadnom upisu, đak se ,ože upisati i u školu koja uopšte nije bila navedena u listi želja.
Preporučujemo

NAJBOLjIM SREDNjOŠKOLCIMA OD 20.000 DO 200.000 DINARA: Konkurs Fonda za mlade talente
18. 09. 2023. u 12:31

REŠILA STAMBENO PITANjE NA NEVEROVATAN NAČIN: Plaća kiriju nešto više od 700 dinara mesečno
DOK PROSEČNI stanari u kineskom gradu Džudžou (provincija Hunan) plaćaju kiriju od 100 do 225 evra mesečno, 18-godišnja radnica pronašla je neobično rešenje za stambenu krizu: živi u toaletu prodavnice u kojoj radi.
03. 04. 2025. u 14:56

SRBI VIŠE NE MOGU DA PUTUJU BESPLATNO U OVU EVROPSKU ZEMLjU: Treba vam posebna dozvola, evo koliko košta
EVROPSKI državljani koji putuju u Veliku Britaniju od danas moraju imati digitalnu propusnicu za ulazak u zemlju, za koju britanska vlada tvrdi da će poboljšati bezbednost granica.
02. 04. 2025. u 10:16

"ZANEMARILA JE DECU, ČUVALE SU IH CIGANKE" Zahar otkrio zašto je ostavio Gocu Lazarević
SVAKI od supružnika imao je svoju verziju priče.
02. 04. 2025. u 17:21
Komentari (0)