DRUŠTVO ZA ULEPŠAVANJE VRAČARA SA GRAĐANIMA NA UGLU MAKSIMA GORKOG I VIŠKE: Potpisi za očuvanje Neimara i Krunske
PREDSTAVNICI Društva za ulepšavanje Vračara juče su od 10 do 13 sati na štandu na raskrsnici ulica Maksima Gorkog i Viške prikupljali potpise za hitno usvajanje odluka o utvrđivanju Krunske ulice i Kotež Neimara za prostorno kulturno-istorijske celine. Za tri sata koliko je juče trajala ova akcija oko 160 građana potpisalo je zahtev za očuvanje kulturne baštine. Potpisivanje je organizovano i danas u isto vreme.

Privatna arhiva
Na štandu su se mogle videti i brošure sa informacijama zbog čega je potrebno potpisati peticiju, koja se realizuje pod sloganom "Dokle više, ostavite Vračar da diše. Sačuvajmo Krunsku i Neimar"
- Zadovoljni smo kako je protekao prvi dan sakupljanja potpisa, očekujemo i danas dobar odziv - kaže za "Novosti" Aleksandar Arsenijević iz Društva za ulepšavanje Vračara. - Sa ovom akcijom nastavićemo svakog vikenda, a potpisi će biti predati Vladi Srbije, kada se formira. Zahtev je da se što pre usvoji odluka, koja već dve i po godine stoji u nekoj fioci. Ne želimo da dopustimo dodatno uništavanje Krunske i Neimara, kako bi sačuvali svoje nasleđe.
Elaborat o zaštiti pre dve i po godine sačinio je Zavod za zaštitu spomenika, a oni su dobili saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, kao i nadležnih ministarstava.
- Ova situacija pogoduje investitorima koji, budući da nikakve mere zaštite nisu na snazi, beskrupulozno, nemilice ruše arhitektonsko nasleđe Vračara i Beograda - kaže naš sagovornik. Sve to budi sumnju da investitori imaju značajan uticaj na rad Vlade i njeno odlučivanje. - Podsećajući je na odgovornost koju ima u zaštiti javnog interesa i kulturnog nasleđa ove zemlje, pozivamo Vladu da, bez okakvog daljeg odlaganja, usvoji odluke o utvrđivanju Krunske ulice i Kotež Neimara za prostorno kulturno-istorijske celine.
Kotež Neimar i Krunska kao celina su bez zaštite još od decembra 2021., ali objekti koji se nalaze u ovom naselju imaju isti stepen zaštite kao da je odluka o proglašenju zaštićene celine već doneta. To znači da oni ne bi smeli da se uklone a da prethodno investitor, opština ili grad ne zatraže od Zavoda uslove i mere za očuvanje tog objekta. Ipak, brojni investitori to nisu činili, a nisu za to ni bili sankcionisani. Tako su mnoge predratne vile uništene, posebno u Internacionalnih brigada, Janka Veselinovića, Hadži-Melentijevoj...
Nalet mašina
ULICA Janka Veselinovića jedna je od onih koje su najviše osetile nalet građevinskih mašina. Prvo je srušena vila u broju 10, da bi vlasnik objekta u bloju 15 skinuo crep sa krova, kako bi kuća propala, a on imao razlog da je ukloni. Tu je u planu zidanje modernih stambeno-poslovnih kvadrata.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)