KAKO SU RADNICI DOBIJALI STANOVE: Obeležavanje 1. maja podsetilo na neka davno prošla vremena u Beogradu
OBELEŽEN je još jedan Međunarodni praznik rada, osim što je ovo prilika da se zaposleni odmore i uživaju sa prijateljima i porodicom, 1. maj sa sobom nosi i duh solidarnosti i sećanja na borbu radnika za veća prava.
Kako bi se pokazala briga o radničkoj klasi u Beogradu su početkom prošlog veka počeli da se grade stanovi namenjeni radnicima u industriji. Izgradnja kompleksa u prestonici menjala je i njen identitet jer je grad počeo da se širi izvan centra i da se "osvajaju" novi prostori.
Prvi stanovi namenjeni radničkoj klasi podignuti su na prostoru koji je bio udaljen od varoši i koji je počeo da se reguliše oko 1900. godine. Po odlasku Turaka iz grada započet je nagli razvoj Beograda, a tada je prestonica počela da se širi izvan šanca, tačnije iza Francuske ulice. Ovaj prostor bio je neizgrađen ali je bio namenjen za industrijsku zonu, zato je u ovom delu planirana i izgradnja stanova za radnike.
Evropski model
KADA je u Engleskoj počeo da se povećava broj radnika i građana u gradovima 1898. godine promovisana je ideja o "vrtnom gradu". Francuska je donela zakon o izgradnji radničkih stanova, međutim Beč je u svojim novoizgrađenim naseljima obezbeđivao radnicima komforne stanove, kako bi se zadovoljile potrebe onih koji u njima žive.
- Problem radničkih stanova se javio istovremeno kad je i broj industrijskih radnika počeo da se umnožava neslućenom brzinom - rekli su u Zavodu za zaštitu spomenika kulture Beograda. - Ovo je problem sa kojim se Zapadna Evropa susrela sredinom 19. veka u Srbiju i Beograd stigao je početkom 20. veka. Bilo je neophodno obezbediti stanove za veliki broj građana sa skromnim prihodima koji nisu bili u stanju da sami obezbede smeštaj. U Engleskoj i Francuskoj javila se ta ideja o izgradnji jeftinih stanova, a istu praksu imo je i Beč u kom su građena čitava naselja za radnike. Opština Beogradska ugledala se na austrijsku prestonicu pa je 1909. godine doneta odluka da se i kod nas izgrade stambeni objekti za radnike na Dorćolu.
Ovaj projekat uradila je prva žena arhitekta Jelisaveta Načić, a prvobitni kompleks sastojao se od tri zgrade. Za gradnju radničkih stanova odabrane je prostor koji okružuju ulice Komnen Barjaktara, Herceg Stjepana, Venizelosove i Senjanin Ive.
- Sredstva za izgradnju objekata bila su skromna, pa na fasadama nema dekoracije osim plitke plastike u stilu secesijske provenijencije iznad i ispod prozorskih otvora - govore u Zavodu. - Tokom 1924. godine dodato je još objekata i tako je ceo blok koji okružuju ove ulice zatvoren zgradama.Ove zgrade imaju značajnu kulturno-istorijsku vrednost, i najstariji su ovakav kompleks u Beogradu. Ovi objekti predstavljaju i kulturno dobro.
NOVE SVETSKE SILE UKLjUČILE SE U SUKOB U UKRAJINI: "Dve na strani Putina, dve žestoko protiv Rusa"
SUMNjE u podršku SAD Ukrajini u slučaju pobede Donalda Trampa na predsedničkim izborima mučile su sve one kojima je cilj da se Kijev obrani od ruske agresije. Tramp je pobedio i tek treba videti u kom će smeru krenuti njegova politika, ali sva ta dešavanja zasenila su drugi važan odnos u tom, ionako komplikovanom, odnosu.
22. 11. 2024. u 09:14
RUSIJA POSTALA GLAVNI "IGRAČ" U EVROPI: Ovo se desilo prvi put od proleća 2022. godine
RUSIJA je u septembru prvi put od proleća 2022. postala glavni snabdevač gasom Evropske unije, prenosi RIA Novosti, pozivajući se na podatke Evrostata.
21. 11. 2024. u 11:32
SKANDAL TOKOM POSETE Snimak Makrona: "Oni su totalni kreteni", rekao posle povika da je "Francuska odgovorna za krvoproliće"
"ONI si potpuni kreteni", rekao je francuski predsednik Emanuel Makron o prelaznom telu i dodao da "nikada nisu smeli da ga smene".
22. 11. 2024. u 13:07 >> 13:17
Komentari (0)