NIKODIJEVIĆ NAJAVIO POČETAK BUŠENJA CEVI ZA METRO SLEDEĆE GODINE: Prva linija do 2029.
PRVA linija metro sistema startuje 2028. ili početkom 2029. godine, a "krtice" za kopanje podzemnih cevi, kojima će ići metro, ulaze pod zemlju sledeće godine - najavio je predsednik Skupštine grada Nikola Nikodijević.
Foto: Grad Beograd
On je takođe naglasio da su radovi na depou Makiško polje već započeti, što je najkompikovaniji deo, jer je depo mesto odakle će se upravljati čitavim sistemom.
Nasipanje ovog prostora počelo je još u novembru 2021. godine, a tada je navedeno da je rok za završetak svih radova na Makišu tačno 36 meseci, odnosno tri godine.
On je podsetio da se radi i na proširenju linija BG voza, koji treba da posluži obodnim prestoničkim opštinama da njih priključi što brže i efikasnije metrou.
- Sada su u planu radovi na novoj liniji Zemun Polje - Surčin kako bi povezali aerodrom - napominje on i podseća na značaj ovog projekta zbog izložbe "Ekspo".
Prva linija, koja ide od Mirijeva do Železnika dugačka je 21,3 kilometara i imaće 21 stanicu. Međustanično rastojanje između njih je oko 1.000 metara. Početna faza prve linije obuhvata deonicu sa ukupno 14 stanica.
Radovi na projektu sprovodiće se uglavnom pod zemljom, ali izgradnja svih stanica i još nekih pratećih projektnih komponenti, kao što su trafo-stanice i šahtovi, moraće da bude odrađena iznad zemlje. Od 13 stambenih objekata planiranih za rušenje, 12 se nalazi na Čukarici, a jedan na Paliluli. Od 47 poslovnih objekata koje treba srušiti 10 je na Čukarici, 31 u Starom gradu, pet na Savskom vencu i jedan na Paliluli. Generalno, ukupna površina zemljišta koju je potrebno "očistiti" od objekata je 603.783 kvadrata.
Rokovi
PLAN je i da se druga linija metroa, od naselja Mirijevo do Bežanijske kose, duga 19,2 kilometra i sa 20 stanica, završi najkasnije dve godine od puštanja u rad prve.
Preporučujemo
NAJSKUPLjE ZA SEDMI I OSMI RAZRED: Škole ponudile nabavku udžbenika u pretplati
05. 06. 2026. u 14:56
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MAĐAR IZAŠAO NA BALKON DA POZDRAVI NAROD: Doživeo veliki šok i neprijatnost (VIDEO)
AKTUELNI premijer Mađarske Peter Mađar, doživeo je veliku neprijatnost prilikom obraćanja građanstvu.
07. 06. 2026. u 12:19
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)