TEHNOLOGIJI IZ INATA: Jedinstvena izložba u Manakovoj kući povodom 56 godina od otvaranja
MANAKOVA kuća, smeštena u predgrađu nekadašnje Savamale na uglu ulica Kraljevića Marka i Gavrila Principa, obeležila je 56 godina od kada je otvorila vrata za posetioce.

Foto promo
Tim povodom otvorena je godišnja izložba polaznika radionica tradicionalnih zanata - ručnog tkanja, izrade predmeta od keramike, narodnih rukotvorina i starih likovnih tehnika.
Na svečanosti gostima su se obratili direktor Etnografskog muzeja Marko Krstić, načelnica Manakove kuće i čuvar zbirke Hristifora Crnilovića Maja Marjanović. Prema rečima Krstića, za istoriju, tradiciju, kao i čitavo kulturno nasleđe važna je činjenica da Manakova kuća slavi 56 godina postojanja.
- Ona je, kako često ističem "kuća starih zanata, modernoj tehnologiji iz inata". Stari zanati postaju sve značajniji, možda ne vidljiviji, ali mi smo tu da te zanate uključimo i prikažemo - rekao je Krstić. - Etnografski muzej je na više načina podržao Manakovu kuću, kao svoj sastavni deo. Uzeli smo ove godine peć za pečenje keramike i sada smo samostalni da se bavimo time. Trudimo se da osvežimo sve ono što je potencijal Manakove kuće.
Marjanovićeva je objasnila da je spomen-zbirka Hristifora Crnilovića još jedan povod za okupljanje.
ESTETIKA NOŠNjE
PRVA stalna postavka u Manakovoj kući otvorena je 1968. godine pod nazivom "Narodne nošnje i nakit centralnobalkanskog područja iz 19. i prvih decenija 20. veka" i otkrivala je estetiku nošnje šopskog, moravskog i vardarskog kompleksa.
- Želimo da predstavimo rad čoveka koji je, bez ikakve podrške institucija prikupio predmete između dva svetska rata - navela je ona. - Tu su predmeti sa teritorije Kosova i Metohije, današnje Severne Makedonije, Kumanova...koje su izradile zanatlije ispred Prizrenske, Ohridske čaršije.
Manakova kuća je sagrađena oko 1830. godine, na starom putu koji je povezivao Varoš-kapiju i staru beogradsku četvrt Savamalu. Jedan od vlasnika kuće bio je Manak Mihailović, cincarski doseljenik iz Makedonije po kome je dobila ime i zadržala ga do danas. Nepravilan oblik temelja uslovljen je oblikom parcele na kojoj je podignuta. Kuća se sastoji od podruma zidanog kamenom, prizemlja i sprata. U prizemlju su bile smeštene kafana i pekara, a na spratu stambeni prostor. Manakova kuća predstavlja jedan od retkih sačuvanih objekata stambene istočnjačko-balkanske arhitekture u Beogradu.

"POJEDOH SE ŽIV, IZLUDE ME TO" Vučić o otvaranju auto-puta do Požege: To su već foliranja i glupiranja, krajnji rok do ponedeljka
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić govorio je iz Čačka o otvaranju auto-puta do Požege.
03. 07. 2025. u 11:49

"MOGLO BI UMRETI 4.500 LjUDI" Ova zemlja je najugroženija na Zapadnom Balkanu, hitan sastanak u SZO zbog vrućina u Evropi
JUŽNA Evropa suočava se sa žestokim toplotnim talasom - temperature prelaze 40 stepeni Celzijusa, a u španskoj pokrajini Uelva izmereno je rekordnih 46 stepeni, što je najviša junska temperatura u istoriji zemlje. Istovremeno, Italija, Grčka, Portugalija i Zapadni Balkan takođe beleže rekordne vrućine, praćene šumskim požarima i ljudskim žrtvama.
01. 07. 2025. u 11:45

NEMA KAMERA, RADARA, NI POLICIJE: U Srbiji uveden NOV NAČIN merenja brzine - kazne stižu na kućnu adresu
SISTEM koji funcioniše potpuno automatski.
03. 07. 2025. u 19:09
Komentari (0)