TRAŽI SE MESTO VIŠE: Roditelji "malih đaka" žele produženi boravak dece u školi
MANjAK mesta u prouženom boravku hronični je problem prestiničkih škola. To se posebno odnosi na najmlađe đake, u prvom i drugom razredu, gde se svake godine traži mesto više. Interesovanje roditelja je ogromno, ali škole, zbog manjka prostora ili nedovoljno učitelja, nisu bile u mogućnosti da izađu u susret svima. Pred predstojćei upis u prvi razred, roditelji treba decu da prijave za produženi boravak.

Foto: P. Milošević
Ovaj vid nastave, prethodnih godina, koristilo je između 7.000 i 8.000 dece u 111 osnovnih škola u više od 290 grupa, pa se i ove godine očekuje taj broj đaka. Najviše problema imaju škole sa velikim brojem učenika. Jedna od takvih je OŠ "Pavle Savić" u Mirijevu.
- Veliko je interesovanje roditelja, ali mi nemamo dovoljno prostora - kaže Milan Krstić, direktor škole. - Prilikom upisa prvaka, većina roditelja se izjasni da žele da im deca budu u produženom boravku. Uslov je da su oba roditelja zaposlena, a prednost su imali oni koji su se prvi upisali u školu, primaoci socijalne pomoći, deca samohranih roditelja.
GRAD IZDVAJA 150 MILIONA
GRAD Beograd finansira plate učiteljica i učitelja koji rade u produženom boravku za treći i četvrti razred, a za te namene se godišnje izdvaja oko 150 miliona dinara
Iz gradske kase se, trenutno, isplaćuju zarade za 195 nastavnika u produženom boravku u 84 škole i 101 učitelja za prvi i drugi razred u 60 škola.
On dodaje da sa đacima rade učiteljice i da deca, dok su u produženom boravku, rade domaće zadatke, ponavljaju gradivo, imaju sportske aktivnosti, odlazak u prirodu. Većinu školskih obaveza mališani završe u boravku.
S obzirom na to, produženi boravak je usluga koja je od velikog značaja za roditelje koji nemaju kome da ostave decu posle završetka nastave dok su oni na poslu. Plate učitelja i učiteljica u boravku finansiraju Grad i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja. Grad Beograd godišnje za ove namene izdvaja oko 150 miliona dinara.
Sa decom u boravku rade profesori razredne nastave, učitelji koje angažuju škole, a zainteresovani roditelji se prijavljuju u školi. Da bi jedna škola pružila uslugu produženog boravka dece, potrebno je da za to ima adekvatan prostor, opremu i nastavna sredstva. Potrebna je inicijativa Saveta roditelja, saglasnost Nastavničkog veća i odluka Školskog odbora.
U produženom boravku, u zavisnosti od škole, deca mogu imati samo užinu ili i ručak uz to. Prosečna cena užine je oko 100, a ručka oko 250 dinara. Na mesečnom nivou roditelji treba da izdvoje oko 5.500 dinara za ručak.

"NOVOSTI" SAZNAJU: Nakon Litvanije, još jedna država zabranila prelet srpskog aviona do Moskve
NAKON Litvanije, i letonske vlasti zabranile su prelet srpskog aviona do Moskve u kome je trebalo da bude predsednik Srbije Aleksandar Vučić, saznaju "Novosti".
06. 05. 2025. u 18:27

NEBENZJA ODUVAO LAŽNOG VISOKOG PREDSTAVNIKA ŠMITA, PA IZAŠAO IZ SALE: Neću da te slušam, nemaš pravo da govoriš!
U SAVETU bezbednosti Ujedinjenih nacija je u toku redovna polugodišnja sednica o situaciji u BiH na kojoj je ruski ambasador Vasilij Nebenzja izjavio je da Kristijan Šmit nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice u Savetu bezbednost, a onda izašao iz sale ne želevši da ga sluša.
06. 05. 2025. u 17:03

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)