BEOGRADSKI MARATON: Kako se razvijao jedan od najpoznatijih sportskih događaja u regionu koji privlači trkače iz celog sveta (FOTO)
BEOGRADSKI maraton, jedan je od najistaknutijih sportskih događaja u Srbiji i regionu i postalo je ujedino i tradicija za mnoge već 37 godina.

TANJUG/ BEOINFO
Ono što mnogi ne znaju jeste da je pre prvog modernog Beogradskog maratona koji se održao 8. maja 1988. godine, grad bio domaćin "Velike pešačke utakmice" čija staza je bila od Obrenovca do cilja na Košutnjaku.
Tada je bio 97 učesnika, a pobednik je bio vlasnik knjižare Aleksandar Popović.

TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE/ MILOŠ SAVIĆ
Maraton kakav ga poznajemo, 1988. godine je bio na 23 kilometara staze, što je kraće od standardne distance, a učesnici su isključivo bile zvezde jugoslovenskog sporta.
Samo godinu dana kasnije, staza se produžila na 46.7 kilometara i postala duža od standarne 42.195 sa startom i ciljem ispred zgrade Saveznog parlamenta, i time postala standardna dužina maratona sve do danas.
U septembru 2003. godine, maraton je proglašen za događaj od posebnog značaja za Beograd, a vremenom se program proširio i dodat je i polumaraton (trka na 10km), zabavno trčanje (2.4 km), dečji maraton i štafetni polumaraton.
Dečiji maraton odložen za 10. maj
Zbog najavljenih loših vremenskih uslova, Mini mini Plazma Dečiji maraton, prvobitno zakazan za 26. april, održaće se u subotu, 10. maja 2025. godine u Beogradskom zoološkom vrtu.
- Cilj ove promene je da se obezbede optimalni uslovi za bezbedno i prijatno održavanje manifestacije, kako za mališane, tako i za sve posetioce - navodi se na zvaničnom sajtu Beogradskog maratona.
Maraton počinje Bulevarom kralja Aleksandra, spušta se do reke Save, prelazi Brankov most i kroz novobeogradski ravni teren završava uzbrdo kod hotela Moskva na Terazijama.
Polumaraton je jedna petlja, dok puni maraton uključuje dve petlje.

TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE/ MILOŠ SAVIĆ
Maraton ima vremensko ograničenje od 6 sati, sa kontrolnom tačkom na drugoj petlji na Novom Beogradu.
Što se tiče starosnog ograničenja, trkači moraju biti punoletni kako bi učestvovali na maratonu, a na polumaratonu, uz saglanost roditelja, mogu učestvovati stariji od 14 godina.
Promene tokom godina
Maraton je takođe tokom godina prošao kroz razne promene, ali i izazove.

FOTO: Arhiva novosti
Naime 1996. godine organizovana je trka od 6 km oko Kalemegdanske tvrđave kako bi se promovisalo kulturno nasleđe i spojili se kros-kantri i drumsko trčanje sa onim na stazi, a beogradska publika imala je priliku da gleda svetskog rekordera Pola Tergata.
Beograd je za vreme NATO bombardovanja 1999. godine nastavio da bude domaćin maratona kada su 40 trkača iz devet zemalja, uključujući i SAD i Nemačku, završili trku za 3 sata, 15 minuta i 16 sekundi.
Jedini put kada je ovaj maraton otkazan jeste za vreme pandemije Kovida-19, ali se iduće godine vratio na ulice prestonice uz određene mere bezbednosti.
Ono što je interesanto jeste da je proteklih godina sve veći broj učesnika, pogotovo žena.
Prošle godine, rekordnih 13 hiljada trkača iz 72 zemlje učestvovalo je u trci, dok je ove godine taj rekord oboren sa 14 hiljada prijavljenih.
Maraton je takođe uveo mobilnu i veb aplikaciju za registrovanje i praćenje maratonaca u realnom vremenu, a mogu se i dobiti i sve informacije o ruti. Još jedna inovacija ovog maratona jeste to da je praćenje maratonaca na aplikaciji moguće uz pomoć mikročipova koji se nalaze na majicama učesnika.
Ovogodišnji maraton oborio sve rekorde, Kenija dominira
Ovogodišnji 38. Comtrade Beogradski maraton oborio je rekord po broju učesnika sa 14.000 trkača, a takmičari su se oprobali i u štafetnom polumaratonu i trci na 10 kilometara.

FOTO: Beogradski maraton
Kenijka Debora Sang je oborila rekord koji je postavila koleginica iz Rumunije Kristina Pomaku 2001. u ženskoj kategoriji. Sang je za 2 sata 26 minuta i 51 sekundu završila maraton, dok je Pomaku postavila rekord od 2 sata 29 minuta i 44 sekundi.

Foto: Beogradski maraton
Gilbert Kipleting Čumba, takođe iz Kenije, postao je prvi trkač u istoriji Beogradskog maratona u muškoj konukrenciji da je odbranio svoju titulu, a Kenija nastavlja da dominira i sa performansom Kavindu Jakinte, koja je završila za sat vremena, 13 minuta i 18 sekundi.
Po četvrti put Đuro Borbelj je postao šampion Srbije sa 2 sata, 31 minut i 20 sekundi, a titulu šampionke Srbije dobila je Jovana Stelkić sa vremenom 2 sata, 58 minuta i 43 sekunde.

Foto: Novosti
Preporučujemo

TVRĐAVA IZNAD REKE, PRIČA IZNAD VREMENA: Kalemegdan - Simbol Beograda kroz vekove (FOTO)
27. 04. 2025. u 13:00

PALATA ALBANIJA: Najstariji neboder u Beogradu - simbol moderne arhitekture (FOTO/VIDEO)
25. 03. 2025. u 16:00

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

NE MOŽE DA SAKRIJE TUGU: Darko Lazić potpuno slomljen, javno se oglasio (FOTO)
PEVAČ se prisetio svog pokojnog oca...
28. 04. 2025. u 19:35
Komentari (0)