NOVO POSTROJENJE, REŠIĆE EKOLOŠKI PROBLEM KOJI SE GODINAMA "TALOŽI" U VINČI: Toplotna energija i struja sa deponije
RADOVE na budućem postrojenju za preradu komunalnog otpada u Vinči, koje je jedno od najvrednijih i najvećih gradilišta u Beogradu, juče su obišli zamenik gradonačelnika Goran Vesić i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.
Foto Beoinfo
U ovaj projekat uložiće se 370 miliona evra i izvodi se u skladu sa svim evropskim standardima, a nakon završetka radova, koji se očekuju do kraja godine, kvalitet života u prestonici biće unapređen. "Divlje" deponije postaće prošlost, a novo postrojenje služiće i za proizvodnju struje i toplotne energije u prestonici.
OBILAZAK Goran Vesić i Ana Brnabić
Foto Beoinfo
Zamenik gradonačelnika zahvalio se Vladi Srbije na podršci, kao i partnerima iz Japana i Francuske koje su podržali ovaj projekat. On je istakao da građani Beograda do kraja godine mogu očekivati novu deponiju na kojoj će se obrađivati i građevinski otpad.
- Do kraja godine imaćemo novu deponiju, nakon toga, sledi zatvaranje stare i konačno više nećemo imati ekološku bombu u centru Beograda, a upravljaćemo otpadom kao i drugi evropski gradovi. Biće rešen i problem požara na staroj deponiji - rekao je Vesić.
ĐUBRE SE "PRIKUPLjA" VEĆ 46 GODINA
OTPAD se u Vinči odlaže već 46 godina, svakodnevno po 1.500 tona. Tokom skoro pet decenija visina đubreta u Vinči dostigla je 80 metara. Osim što je jedna od najvećih neuređenih deponija u Evropi, u reke Savu i Dunav godišnje se ispusti ogromna zapremina fekalnih voda.
Predsednica Vlade naglasila je da se posao odvija po planu i pored krize prouzrokovane virusom korona. Ona je istakla da se značaj ogleda i u tome što ovaj projekat simbolično najavljuje da će se u budućnosti posvetiti mnogo više pažnje zaštiti životne sredine.
- Ovo je posebno važan i značajan projekat za celu zemlju jer njime rešavamo višedecenijski problem čvrstog otpada u Beogradu - izjavila je Ana Brnabić. - I u programu "Srbija 2025" smo odvojili dodatnih milijardu evra samo za projekte u oblasti zaštite životne sredine. Ovo je najveći projekat javno-privatnog partnerstva trenutno u Srbiji.
Direktor kompanije "Beo čista enrgija" Filip Tiel istakao je da na gradilištu radi više od 300 radnika, i da će broj zaposlenih biti veći za još 200 njih tokom narednih meseci. Kako je rekao, prva postrojenja za preradu biće završena do kraja ove godine.
Preporučujemo
OVAKO SE PONAŠAJU SAMO ISTINSKI SREĆNI LjUDI: 8 načina ponašanja koji olakšavaju život
20. 06. 2026. u 12:18
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)