SAVSKOM KA NEMANJINOJ DO KRAJA NEDELJE: Reporteri "Novosti" na Savskom trgu, gde su u jeku radovi na spomeniku, crpnoj stanici i kolovozu
IAKO radovi na Savskom trgu napreduju, po trenutnom preseku, izgleda da se završetak celokupnog posla premešta na kraj godine. Očekuje se da do kraja nedelje bude puštena traka za vozače od Savske ulice ka Nemanjinoj, dok će suprotni pravac biti prohodan tek kada se završi izmeštanje stare crpne kanalizacione stanice i bude izgrađena nova. Spomenik Stefanu Nemanji podići će se u punoj veličini sredinom novembra.

Foto I. Marinković
Kako su se uverili reporteri "Novosti", na četiri fronta raspoređeni su radnici i građevinske mašine na dnu Nemanjine ulice. Kran se nadvija nad crpnom stanicom koja je sad, osim spomenika, u fokusu. Radnici trenutno rade na pregradnim zidovima i pripremaju završnu ploču, koja će kako stvari stoje biti završena sredinom novembra. Od nje zavisi puštanje cele deonice kolovoza Savska - Nemanjina, ali se još precizno ne zna kada bi crpna stanica mogla da proradi, i ovaj se potez poveže.
Na drugom kraju, neimari rade na kolovozu, kako bi za saobraćaj profunkcionisao potez od Pošte u Savskoj, ka Nemanjinoj i Karađorđevoj ulici. Ukoliko sve bude teklo po planu, za putnički saobraćaj, trebalo bi da bude pušteno jedna deonica. Ipak, još se ne zna da li će proraditi i javni gradski prevoz, budući da semafori još nisu uključeni ili će u početku ovaj put moći da koriste samo putnička vozila.
Glava Stefana Nemanje i dalje stoji nedaleko od samog postolja i čeka dolazak ruskog tima. Postolje je namontirano, ali tim ruskih vajara treba da stigne u prestonicu krajem meseca, a da završni radovi na postavljanju počnu 1. novembra. Osim toga, rade se ivičnjaci i priprema za sadnju drveća. Popločavaju se granitom i priprema prilaz spomeniku.
Preko nedovršenog Savskog trga, saobraćaj je delimično ponovo pušten u rad početkom maja. Tada je, nakon završenih radova, otvorena deonica od Nemanjine ka Karađorđevoj ulici. Ipak, semafori na ovom potezu i dalje nisu proradili. Pešaci moraju da budu pažljivi kada prelaze ovim potezom, budući da tramvaji idu preko pešačkog prelaza, na uglu Nemanjine i Karađorđeve, a semafori nisu u funkciji.

Foto I. Marinković
NAMONTIRAN ŠLEM
SPOMENIK Stefanu Nemanji raste, a oko žezla spomenika namontirani su fragmenti vizantijskog šlema. Unutra su urađeni mozaici i reljefi koji predstavljaju segmente iz života Stefana Nemanje.

RASPOREĐENO 110.000 VOJNIKA, RUSI KREĆU U ZAVRŠNI UDAR NA POKROVSK: "Sa time bi mogli zauzeti srednje veliku evropsku državu"
RUSIJA ne pokazuje znakove povlačenja u ratu protiv Ukrajine. Naprotiv, Moskva je pojačala dalekometne udare na ukrajinske gradove i napade duž cele linije fronta. Vojni stručnjaci ističu da je ruska strana usvojila nove taktike, oslanjajući se na masovnu upotrebu dronova i malih diverzantskih jedinica, piše The New York Times.
10. 08. 2025. u 20:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

Ovako izgleda kuća Milana Borjana koja je demolirana: Lopov odneo i snimač video nadzora (FOTO)
"HVALA policiji grada Beograda na brzoj reakciji i sjajnom odnosu prema poslu."
11. 08. 2025. u 09:52
Komentari (0)